+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Bamyadaki sümüksü mukus salgısı ne işe yarar? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Bamyadaki sümüksü mukus salgısı ne işe yarar?
  Bamyadaki Sümüksü Mukus Salgısı Ne İşe Yarar? Hakkında Bilgi

  Elde edilen bilgilere göre Bamya (Hibiscus esculentus), ebegümecigiller (Malvaceae) ailesinden, ülkemizde de kültürü yapılan, çiçek ve meyveleri müsilaj (sizin sümüksü olarak tanımladığınız) bakımından zengin olan ve sebze olarak kullanılan bir bitkidir.

  Birçok ilacın temelini teşkil eden bitkiler dünyasında, bitkilerin içerdiği çeşitli etken maddelerle gerekli korunmayı sağlamaktadır. Bamyanın da çiçeklerden hazırlanan infusyon (%5) dahilen göğüs yumuşatıcı bir etkiye sahiptir.

  Bamyanın lapa halinde dışarıdan çıbanları olgunlaştırıcı olarak kullanıldığı, genç meyvelerinden hazırlanan yemeklerin müshil ve yumuşatıcı etkiye sahip olduğu, yani kabızlığa karşı etkili olduğu bildirilmektedir. Çiçeklerinden hazırlanan çayınsa nefes darlığı ve astım için yararlı olduğu belirtilmektedir Bamya bu özelliklerini bileşiminde bulunan müsilajdan alır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bamya türk kültüründe olan bir sebze olup aynı zamanda bu sebze ile yapılan yemekler çok beğenilmektedir. tadı dışında bamya çok sağlıklı ve bir çok ilaç maddesi olarak da kullanılmıştır.
+ Yorum Gönder