+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Dünyanın En Farklı Ağaç Yetiştirme Sanatı Bonsai Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Dünyanın En Farklı Ağaç Yetiştirme Sanatı Bonsai
  Bonsai İle İlgili Bilgi


  1.jpg


  Her bitkinin kendine özgü yetiştirme şekli vardır. Bonsai, özel tekniklerle ağaçların saksılar içinde budanarak ve bodurlaştırarak büyütülmesi sanatı.Bonsai sanatı, Japonya'ya 7-9. yüzyıllarda Çin'den gelmiştir. Çin'de Penjing adı verilen ağaç minyatürleştirme sanatının binlerce yıllık geçmişi var. Bonsai, yaşayan ağaçlara duyulan saygıyı ve bu ağaçların yaşamasını konu alan bir sanat. Bonsailer minyatür olmalarına rağmen çevremizde gördüğümüz ağaçlardan hiçbir farkları yok. Özenle seçilen ağaç dalları, budanarak ve ilgiyle yetiştirilerek minyatür ağaç görünümü kazandırılıyor.

  2.jpg
  En güzel bonsailer sığ ve yayvan saksılarda yetiştirilenler. Bonsailerin yetiştirilmesi özel bir ilgi gerektirmekte, yetiştirilirken ağacın doğal özelliğine toprağın nemliliğine, seçilen saksının özelliklerine, ışık ve doğal koşullara çok dikkat edilmeli.

  3.jpg


  Bu koşullar sağlandığında ufak balkonlu bir ev bonsai koleksiyonu için yeterli. Aslında ağırlıklı olarak dış mekan ağaç ve çalı türlerinden bonsai yapılsada çokça bilinen ev bitkilerinden de bonsai yapılmakta. Bunlardan Ficus en popülerlerinden. Açelya, şefleradan da bonsai yapılmakta. En ufak bonsailere verilen isim mame (fasulye). En popüler bonsailer ise yaklaşık boyları 15 cm kadar olanlar
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bizler her zaman ağaçları kocaman ve heybetli bilirdik. ancak bonsai adlı bir ağaç türü bildiğimizden şaşmamızı sağlamıştır. neden mi . çünkü bonsai adlı ağaç türü metrelerle değil santimetrelerle ölçülen bir boyu vardır.
+ Yorum Gönder


çin ağacı,  açelya yetiştirme