+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Kurşunkalem Neden Altıgen Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Kurşunkalem Neden Altıgen








  Kurşun kalem Niçin Altıgen Hakkında Bilgi

  Kurşun kalemin altıgen olmasında ki sebep.. Esasında en kolay üretim biçimi kare kesitli kurşun kalemdir ama yazarken elde tutulması pek kolay değildin Yuvarlak kalemlerin elde tutulması kolaydır ama üretimi pahalıdır. Altıgen kesitli kalemler ise orta yoldur. Yuvarlak kesitli kalemler kadar kullanılması kolay ve üretimi daha ucuzdur.
  Sekiz yuvarlak kurşun kalem için harcanan ağaçtan, dokuz altıgen kesitli kalem yapılabilir ve üretim safhası bir kademe daha kısadır.

  Tabii ki, alıcılar için üretim maliyetlerinin pek önemi yoktur. Altıgen kesitli kurşun kalemlerin öbürlerine göre hala on bir kat daha fazla tercih edilmelerinin sebebi, belki de konulduğu masada yuvarlanıp, aşağıya düşmemeleridir.

  Kurşun kalemlerin dışının sarıya boyanarak satışı 1854 yılma dayanır. Ancak 1890 yılma kadar bu rengi kullanmak çok önemsenecek bir faktör değildi.

  1890 yılında Avusturya'da L&C Hardtmuth Co. isimli şirket öyle bir kurşun kalem üretti ki, diğer üreticiler de bu kaliteyi yakalamak zorunda kaldılar.

  Bu kurşun kaleme meşhur Hindistan elması olan 'Koh-I-Moor' adı verilmişti ve altın sarısına boyanmıştı. Ayrıca içindeki siyah renkli kurşun ucuyla birlikte Avusturya-Macaristan imparatorluğunun bayrağını oluşturuyordu.

  Bu kurşun kalem o kadar beğenildi ve o kadar başarılı oldu ki, sarı renk kurşun kalemdeki kalitenin bir simgesi olarak kaldı. Diğer kurşun kalem üreticileri de bu başarıdan pay alabilmek için ürünlerini piyasaya sarı renkte sürmeye başladılar. Bugün hala piyasada olan dört kurşun kalemden üçü san renktedir.

  Kurşunkalemlerin içinde kesinlikle kurşun yoktur. Ana madde olarak kullanılan grafit 40 değişik malzeme ile karıştırılarak, yüksek sıcaklıkta çok ince çubuklar haline gelene kadar preslenir. Zaten kurşun çok zehirli bir elementtir. Kurşunkalem denilmesinin sebebi 16. yüzyılda grafiti bulan İngiliz bilimcinin onu bir çeşit kurşun elementi sanmasıdır. Ancak 200 yıl sonra grafitin bir çeşit karbon olduğu anlaşıldı.








 2. Nesrin
  Devamlı Üye





  Bildiğiniz gibi hayatımızın öğrencilik yıllarının neredeyse tamaında kurşun kalem kullanmşızdır. peki neden kurşun kalemler altıgendir. bunun sebebi kurşun kalemi elde daha rahat tutmak ve yazı yazarken zorlanmamaktır.




+ Yorum Gönder