+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Saat Neden Sağa Dönüyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Saat Neden Sağa Dönüyor
  Saat Niçin Sağa Dönüyor? Hakkında Bilgi

  Saatin daha doğrusu güneşi taklit etmektedir.İlk olarak eski Mısırlılar, güneşin her gün düzenli bir hareketle doğup, belirli zamanlarda gökyüzünün aynı noktalarında bulunup, battığını gözlemlediler ve bunun bir günü zaman parçalarına ayırmada kullanılabileceğini keşfettiler. Böylece güneşin bu hareketinden yararlanarak ilk güneş saatini yaptılar. Bu saat, meydanlık bir yere yüksek bir taş koymak ve güneşin hareketi sırasında, bu taşın gölgesini takip etmekten ibaretti.

  Mısır, konumu itibari ile kuzey yarım kürede fakat ekvatora da yakın bir ülke olduğundan, güneş doğduğunda, gölge hemen tam batıda oluşuyor, güneş yükseldikçe gölge kuzeye, yani sağa doğru hareket ederek, güneş batışında doğu yönüne ulaşıyordu. Yani gölge bugünkü tüm saatlerin akrep ve yelkovanında olduğu gibi soldan sağa doğru dönüyordu.

  Daha sonraları, pendulumlu, pilli saatlerde de yön değişmedi, hatta sağa doğru dönüşler 'saat yönüne dönüş' diye adlandırılır oldu.

  Avustralya gibi ekvatorun güneyindeki ülkelerde, güneş doğarken taşın gölgesi güneye düşer ve güneş yükseldikçe sola doğru dönüş yapar. İlk saat orada keşfedilseydi, bugün akrep ve yelkovan ters yönde dönüyor olabilirdi.


 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bildiğiniz gibi evlerde kullandığımız saatler sağa dönmektedirler. peki saatin neden sağa doğru döndüğünü hiç merak etmediniz mi . merak edenler için söyleyeyim. saatin akrebi ve yelkovanı güneşi takip ettiği için sağa dönmektedir.
+ Yorum Gönder