+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Ağzımızdan Çıkan Hava Sıcak mı, Soğuk mu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Ağzımızdan Çıkan Hava Sıcak mı, Soğuk mu
  Ağzımızdan Çıkan Hava Sıcak mı, Soğuk mu İle İlgili Bilgi

  Bunu kendi yöntemleriniz ile de yapabilirsiniz. Avcunuza hohlayın. Fark ettiyseniz ağzınızdan çıkan hava sıcak. Şimdi de dudaklarınızı bitiştirip üfleyin. Ağzınızdan çıkan hava şimdi daha soğuk. Peki ama neden
  Hohladığımızda ciğerlerimizdeki hava ağzımızdan kayda değer bir genleşme olmadan çıkar. Kanımızın sıcaklığında olan bu hava genellikle ortamdaki havadan daha sıcaktır. Ellerimizin bu havayı sıcak olarak hissetmesi de bu yüzdendir.

  Dudaklarımızı bitiştirip üflediğimizde ise (yani çıkış yeri dar olduğunda) ağzımızdan çıkan hava genleşir. Genleşme sırasında hava, moleküller arası çekici kuvvetlere karşı iş yapmak zorunda kalır. Başka bir deyişle kendi enerjisini harcar.

  Genleşme hızlı bir biçimde gerçekleştiğinden, havanın ortamdan enerji soğuracak zamanı olmaz. Bu durumda da sıcaklığında bir düşüş yaşanır. Bu Joule-Thomson etkisine iyi bir örnektir

 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  İnsanların vücutlarına aldıkları hava o günkü havanın şartlarına bağlı iken insanın içinden çıkan hava için öyle bir şey söylenemez. insanların aldıkları havayı geri verdikleri zaman o havayı sıcak olarak verirler.
+ Yorum Gönder