+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Bir Haftada Niçin 7 Gün Var? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Bir Haftada Niçin 7 Gün Var?
  Bir Haftada Neden 7 Gün Var?Hakkında Bilgi

  Toplumda bu sorunun cevabı çok merak edilmektedir. Buyurun Neden bir haftada 7 gün olduğunu açıklamak tayız.İnsanlar bir günden daha uzun süreli zamanı bölümlere ayırma ihtiyacı duydukları için 5 günden 15 güne kadar değişen zaman bölümlerini geçmişte kullanmışlar. Örneğin eski Roma’da çiftçiler 7 gün tarlalarda çalışıp sekizinci gün Pazar için şehre inerlermiş.
  7 günlük hafta düzeni herhangi bir ülkede yasa ile başlatılıp diğer ülkelerce benimsenen bir uygulama değil. Gökyüzünü sürekli olarak gözlemleyen insanın gökteki sabit yıldızlardan farklı olarak hareketli gök cisimlerine her bir günü bağlamak istemesinden veya tapınmasından kaynaklandığı sanılıyor. Bunlar, Güneş, Ay, Mars, Merkür, Venüs, Jüpiter ve Satürn’dür. Bu çıplak gözle gözlemlenebilen gök cisimlerinin adlarını İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca’da haftanın günlerinde bulmak mümkündür. Aşağıdaki tablo bunun bir açıklaması olarak düşünülebilir.

  Türkçe : Pazar, Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma, Cumartesi
  İngilizce : Sunday, Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday
  Fransızca : Dimanche, Lundi, Mardi, Mercredi, Jeudi, Vendredi, Samedi
  Gök cismi : Sun (Güneş), Moon (Ay), Mars, Mercury (Merkür), Jupiter, Venüs, Satürn


  Ayrıca Türkçe de kullandığımız haftanın günlerinin anlamları şöyle: Pazar ve Pazartesi’nin ne olduğunu açıklamaya gerek yok. Cuma, Arapça toplanmak anlamına geliyor. Cumartesi’nin ne olduğu da belli. Salı kelimesi İbranice ve üçüncü anlamına geliyor. Çarşamba, Farsça Char (dört) ve Şembe (gün) yani dördüncü gün oluyor. Perşembe yine Farsça’da Penc (beş) ve Şembe yani beşinci gün anlamına geliyor. Tavla oynayanlara char ve penc yabancı gelmemiştir
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bizler hepimiz bir haftada yedi gün olduğunu biliyoruz. ancak neden bir haftada sekiz veya altı gün değilde yedi gün var. bunu sebebi, bilim adamlarını gezegenlere göre yapmış olduğu bir araştırma sonucu olmakatadır.
+ Yorum Gönder