+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Sabunun İcadı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Sabunun İcadı Hakkında Bilgi
  Sabunun İcadı İle İlgili Bilgi

  sabun.jpg

  Sabun bir çok neden den dolayı kullanılmaktadır .Yağ içeren maddelerin ayrıştırılıp yok edilmesine yardımcı olan sabun kir ve lekelerin giderilmesi amacıyla kullanılır. Bu işlem, sodyum hidroksit denilen alkali bir maddenin, hayvansal (eskiden keçi içyağı) veya bitkisel bir yağlı madde üzerindeki etkisinden elde edilir. Atalarımız hiç sabun kullanmazlardı: onun yerine kül, kil veya bitki özleri kullanırlardı. İlk çağ'da artık iyice bilinen sabun, ancak 1850'den itibaren sanayide büyük ölçüde üretilmeye başladı ve gerçek anlamıyla kullanılabilir oldu.

  Piyasada kalıp dediğimiz küçük parçalar halinde sunulan tuvalet sabunlarından başka, ev işlerinde kullanılmak üzere beyaz veya yeşil sabun; geniş yüzeyleri temizlemek üzere Arap sabunu; nazik çamaşırların yıkanmasında kullanılan toz deterjanlar ve onlara oranla daha yumuşak toz sabun da vardır. Son yenilik: yoğunluğu suyun yoğunluğundan az olan yüzer sabundur. Dolayısıyla, bu sabunu, banyoya düştüğü zaman yitirmek tehlikesi yoktur.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Sabun bildiğiniz gibi bir temizlik malzemesidir. ve doğaya zarar vermez. sabunları ilk olarakta anlatılan efsanelere göre kadınlar bulmuştur. bunu da her zaman çamaşırlarını yıkama için gittikleri nehirde bulmuş ve daha sonra geliştirmişlerdir.
+ Yorum Gönder