+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Seramik Nedir - Seramik Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Seramik Nedir - Seramik Hakkında Bilgi
  Seramik İle İlgili Bilgi
  Metal alaşımları dışında kalan tüm anorganik maddelerin oluşturduğu bileşimlerin şekillendirilmesi ve dayanıklık kazanana kadar pişirilmesi ve güzel bir şeklin ortaya çıkması sanatıdır.

  Sizinde bildiğiniz gibi Suile hamur haline getirilen bir çeşit topraktan yapılan, fırında pişirilmek suretiyle sertleştirilen çanak, çömlek gibi eşyaya ve bunları yapmak sanatına verilen ad.Seramik işlerinin esasını, yapımları sonsuz derecede çok değişik olan killer meydana getirir. Çeşitli seramik işleri için killerin belirli cinsleri uygulanmaktadır. Killerden meydana getirilen hamur, ya tornada çevirmek suretiyle ya da kalıplara dökmek suretiyle istenen §ekli alır. Böylece hazırlanmış şekiller kurutulduktan sonra fırınlarda pişirilir. Yapılan işin cinsine göre üzerine kaplanacak sır ya da cila ile kaplandıktan sonra yeniden pişirilir.

  Seramiklerin üzerine istenen şekil ve nakışları yapmak mümkündür. Bunun için ya ilk pişirmeden sonra, ya da sır ve cila işleminden sonra, işlenmesi istenen süs ve nakışlar işlenir.
  Çok eski zamanlardan beri eski medeniyetlerde uygulanan, bir sanat olan seramik, bugün bütün dünyada gelişmiş bir sanat özelliği taşımaktadır.
 2. ionnet
  Yeni Üye

  Seramik denince akla gelen tek isim seramiz.biz. Bu adreste seramik firmaları, seramik ürünleri, seramik tarihçesi gibi aradığınız her türlü konuyu bulabilirsiniz.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Seramik Nedir Kısaca

  Bir metal parçasının, metal olmayan başka bir parça ile birleşip kaynaşması sonucunda meydana gelen inorganik bileşiğe verilen isimdir. Ayrıca seramiğin bir diğer tanımı ise çamura şekil verilerek fırında pişirilen kap, çanak, çömlek gibi malzemelere verilen isimdir.

+ Yorum Gönder


seramik hakkında bilgi,  seramik nedir kısaca,  seramik sanatı hakkında kısa bilgi,  seramik sanatı nedir kısaca,  seramik sanatı nedir,  seramik hakkında kısa bilgi