+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Gül Nedir - Gül Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Gül Nedir - Gül Hakkında Bilgi
  Gül Nedir? Hakkında Bilgi

  Güller familyasının örneği olan çiçek ve onun ağaç ya da fidanı. Çiçeklerin en güzeli ve en çok çeşitlisi dir. Rengi, kokusu, biçimi, boyu bakımından 4.000 kadar çeşidi bulunduğu söylenir. Renklilerinin güzelliği ve kokusunun hoşluğu sebebi ile bir süs bitkisi olmasının yanında, çok güzel kokulu yağı bulunması sebebi ile parfümeride başta gelen ilk maddedir. Ayrıca çiçek yapraklarıyla, reçel, tatlı, şurup ve likör yapılır.

  Parfümeride (esansçılıkta) kullanılan gül yağı önemli bir ticaret maddesidir. Memleketimizde özellikle Isparta ve Burdur da ki geniş gül bahçelerinde oldukça bol miktarda gül yağı elde edilmektedir.

  Çiçeklerinin şekilleri bakımından yassı güller ,kadeh gülleri, gelişi güzel güller, yuvarlak güller, bölmeli güller kat kat güller olmak üzere altı bölümde toplanır.Ayrıca peygamber efendimizin en sevdiği koku gül kokusudur.
 2. Muhammed
  Özel Üye

  Oldukça gösterişli bir çiçek olmasından dolayı anavatanı Asya toprakları olduğu halde dünyanın birçok yerinde yetiştirilen bir çiçek türüdür. Gülün en önemli özelliği mikrop öldürücü özelliğe sahip bir çiçek olmasıdır. Toplumumuzda gül ile yapılan yiyecekler bile vardır. Buna örnek olarak gül reçeli gösterilebilir.

  g-l.jpg

+ Yorum Gönder


gül hakkında bilgi,  gül ile ilgili bilgiler,  güller hakkında bilgi,  gül hakkında kısa bilgi,  gül resmi,  gül ile ilgili bilgi