+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Fındık Nedir - Fındık Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Fındık Nedir - Fındık Hakkında Bilgi
  Fındık Nedir Hakkında Bilgi
  Fındık ağacı çok eskiden beri bilinen 3-4 metre boyunda bir ağaççıktır. Özellikle Kuzey Yarım kürenin ılık bölgelerinde ve memleketimizde Karadeniz bölgesinde yetişir. Meyvesi, sonradan sertleşen yeşil bir dış kabuk içindedir. Meyve yuvarlak ya da uzunca yağlı ve nişastalı dır. Besleyici özelliği çok olan bir meyvedir.
 2. Asel
  Bayan Üye

  Fındık Çiçeği Hakkında Bilgi


  Fındık: Fındık veren ağaççık ve bunun meyvesi.

  Fındık ağacı çok eskiden beri bilinen 3-4 metre boyunda bir ağaççıktır. Genellikle belli bir üşüme dönemine ihtiyaç gösterir ve bu yüzden ancak 30-41′inci enlemler arasında yetişir. Bu bakımdan Eski Dünya’da fındık için en uygun ülkeler Türkiye, Yunanistan, İtalya ve İspanya’dır.

  Fındık çiçeği ayrı eşeyli ve bir evciklidir, yani erkek ve dişi çiçekler ayrıdır, ama aynı bitkide bulunur. Erkek çiçekler tırtılsı püskül, dişi çiçekler tomurcuk biçimindedir. Dişi çiçeğin tepesinde iki çift kırmızı iplik, alt tarafında ise birkaç tane tüylü yaprakçık vardır. Döllenmeden sonra bu yaprakçıklar gelişerek kadehçiği meydana getirir. Meyve olgunlaştığı zaman kadehçiğin içindeki yumurtacıktan bir ya da iki tohum oluşur (fındık içi).

  Fındık, Türkiye’nin kuzeydoğu kesiminde, Trabzon, Ordu ve Giresun illerinde çok eskiden beri yetişir ve yetiştirilir. Son zamanlarda Zonguldak ve Bolu illeri de bunlara katılmıştır. Bahçe fındığı tohumla ve çelikle üretilir. Türkiye’de yetişen başlıca fındık çeşitleri şunlardır: tombul (Giresun’un makbul yağlı fındığı); badem ve palaz (Trabzon fındığı); Değirmendere (uzun ve yağsızdır, taze iken tüketilir).

  Fındık, Türkiye’nin önemli ihraç mallarından biridir. Toplam ihracat gelirinin ortalama yüzde 10′u fındıktan sağlanır. Türkiye yılda ortalama 250 000 ton fındık üretir ve bunun 100 000 tonunu ihraç eder. Başlıca a-hcı ülkeler S.S.C.B., Almanya, İsveç ve Norveç’tir. İngiltere ve A.B.D. de bir miktar satın alır.

 3. Gizliyara
  FoRuMaciL Security
  Fındık ve faydaları..


  Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Vücuda kuvvet verir. Nekahat devresinin çabuk
  geçmesini sağlar.
+ Yorum Gönder


fındık hakkında bilgi,  fındık ile ilgili bilgiler,  fındık hakkında kısa bilgi,  fındık nedir kısaca,  fındık ile ilgili kısa bilgiler ,  fındık hakkında bilgiler