+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Domates Nedir - Domates Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Domates Nedir - Domates Hakkında Bilgi
  Domates İle İlgili Bilgi

  Kültürü yapılan bir sebze bitkisi. Patlıcangiller den bir sebze. Esas yetişme yeri Amerika dır. İspanyollar aracılığı ile bütün dünyaya yayılmıştır. Sulu ve mayhoş meyvesi için yetiştirilir. Yeşilken turşusu yapıldığı gibi, kızarmışken salatası yapılır, çiğ ya da pişmiş halde yenebilir. Yemeklere lezzet vermek İçin ezmesi, pestili, salçası her mevsimde kullanılır.
 2. Asel
  Bayan Üye


  Domatesle İlgili Bilgi

  Domates: Patlıcangillerden biryıllık bitki ve bu bitkinin meyvesi.

  Patates gibi domatesin de anayurdu Güney Amerika’dır. Yüksek ve dağlık bir ülke olan Peru’nun alçak kesimlerinde kendiliğinden yetişir. Domates sıcak ve ılık bir iklim, oldukça sıkı, derin, kuvvetli ve güneşli bir toprak ister.


  Domates.jpg.  Domates, Amerika’nm keşfinden sonra Avrupa’ya getirilmiş, meyvesi zehirli sanılarak değer verilmemiş, önce süs bitkisi olarak yetiştirilmiştir. Faydalı ve bol vitaminli bir sebze olduğu sonradan anlaşılarak tarımı yaygınlaşmıştır. Türkiye’ye ne zaman girdiği belli değildir.

  Olgun bir domatesin yüzde 95′i su, yüzde 0,2′si yağ, yüzde 3,3′ü şeker, kalanı selüloz ve madensel maddelerdir. 100 gr kuru domates tozunda 60 gr şeker, 10 gr’a yakın organik asit (sitrik ve malik asitler) bulunur. Domatese kırmızı rengini veren likopen, karotenimsi bir maddedir. Meyvede vitamin oranı da yüksektir (bol miktarda A ve C vitamini, az miktarda B2, P, PP ve K vitamini). , Domates, salata ve turşu halinde çiğ yendiği gibi salça, konserve, ve meyve suyu halinde de büyük ölçüde tüketilir.

  Türkiye’de yılda yaklaşık olarak 150 -200 bin ton domates üretilir.

+ Yorum Gönder


domates nedir,  domates hakkında bilgi ,  domates ile ilgili bilgiler,  domates hakkında bilgiler,  domatesin yüzde kaçı sudur,  domates nedi