+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Maya Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Maya Hakkında Bilgi
  Maya Nedir? Hakkında Bilgi

  Bazı besinlerin yapımında gerekli olan mayalanmayı sağlamak için kullanılan maddelere verilen ad. Mayalar, bitkilerin bir hücreli olan mantarlarından başka bir şey değildir. Örnek olarak, bir hücreli mantarlardan bira mayası, mikroskop altında incelendiğinde, bunun, yumurta biçiminde tek hücrelerden meydana geldiği görülür. Bunlar, zincirleme tomurcuklanarak ürerler.

  Mayalar, bulundukları ortamda, çeşitli tepkimelere yol açarlar, örnek olarak bira mayası, kapalı yerlerde, şekerli suyu ayrıştırıp alkole çevirirler. Alkollü içkiler, bu yolla elde edilir. Kapalı şişeler içinde dinlendirilmeye bırakılan meyve suları, bira mayasının etkisi ile zamanla alkol haline gelir.
  Ekmeğin kabarması, yoğurdun meydana gelmesi de maya ile olmaktadır.Bugün maya yapımı, bir endüstri haline gelmiştir.Bir nevi hamurun kabarmasında etkilidir.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Maya hamurumuzda ve yoğurt gibi besinler elde edebilmek için kullandığımız bir maddedir. maya içinde bulundurduğu fermantasyon bakterileri sayesinde kimyasal değişimler geçirir ve diyelim ki un da kullanıldı. un gibi bir besini hamura dönüştürür.
+ Yorum Gönder