+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Dövme Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Dövme Hakkında Bilgi
  Dövme Nedir? Hakkında Bilgi

  Bir çok yerde kullanılan Dövme, deri tarafından tümüyle yok edilemeyen bir boya maddesinin belirli bir teknikle insan vücudunun alt deri yüzeyine kadar işlenmesi ve bu suretle değişik motif, desen yahut resimlerin insan vücudu üzerinde şekillendirilmesi olarak tanımlanmaktadır. Alt deriye ulaşmak için sivri uçlu bir araçla insan vücudu üzerinde küçük yarıklar veya delikler açılır. Açılan bu yarıklara iğne, diken gibi bir araç yardımı ile gerekli boya maddesi konur. Ya da Eskimoların kullandıkları bir teknikle, deri iğneyle delindikten sonra, ise bulanmış bir iplik deriye geçirilerek, boya deri altına yerleştirilir. Diğer bir teknik, açılan yarıklara barut veya güherçile içeren karışımları yayarak bunları ateşlemektir. Bu işlemlerden, özellikle derinin yakılması işleminden sonra deride hiçbir zaman çıkmayan açık ya da koyu mavi renkli bir yanık izi oluşur.

  Dövme yapılırken en çok kullanılan boya maddesi istir. İsle birlikte çivit, antimuan tozu, kavrulup dövülmüş kemik tozu, çeşitli bitki özleri, safran ve kına da kullanılır. Bu malzemelere göre deride beliren izler kırmızıya yakın bir tonda olabilir.
 2. Esma
  Devamlı Üye

  Kalıcı ve geçici dövme olmak üzere iki dövme çeşidi bulunmaktadır. Dövme seçtiğiniz bir bölgeye boyalarla yapılmış bir sanattır. Kalıcı boya sadece 2 veya 3 sene boyunca kalandır fakat ilk gün ki gibi olmaz rengi biraz solar.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Dövme, derinin alt tabakasına kadar işlenen boya ile değişik motifler çizilmesidir. Bu durum halk arasında bazen popüler olarak görülüyor olsa da, dini açıdan bakıldığında pekte hoş karşılanmayan bir durumdur. Çünkü kişinin kendi vücuduna zarar vermesi veya zorunlu olmadığı halde buna benzer değişiklikler yapması haramdır. Ayrıca dövme derinin alt tabakasına kadar işlediğinden dolayı abdest alınırken suyun vücuda temasını engeller.
+ Yorum Gönder