+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Çengelli İğnenin İcadı İle İlgili Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. BeLa_12
  Devamlı Üye

  Çengelli İğnenin İcadı İle İlgili Bilgi
  Çengelli İğne Hakkında Bilgi

  Çengelli iğneyi kim buldu?

  Patent kayıtlarında Çengelli iğne 1849 yılında Walter Hunt adınadır. Ancak çengelli iğne aslında çok daha eski bir buluştur. Bu tarihten 2000 yıl öncesinde Romalıların yaylı bir çeşit çengelli iğne kullandıklarına dair kanıtlar var. Romalılar birçok buluşa isimlerini yazdırmışlar ancak çoğu unutulup gitmiştir, taa ki yeniçağda tekrar icat edilene dek. 1842 yılında Thomas Woodward tarafından Amerika'da farklı yapıya sahip bir çengelli iğne için patent alınmıştı. Bu iğne, sıradan bir iğnenin uc kısmına takılan parça ile tutturuluyordu. Ancak bu hem güvenlik hemde kullanış sorunları doğuruyordu.

  Bazı buluşlar tesadüf eseri, bazıları birşeylerden esinlenilerek bazıları ise yıllar süren uzun çalışmalar sonucu ortaya çıkmaktadır. Çengelli iğne ise Hunt'ın teknik ressamlara olan borçlarını ödeyebilmek için geliştirdiği bir buluştur. Hunt oldukça zeki ve üretken bir mucittir.

  Hunt'ın borç yaptığı insanlar ortaya bir iddia atmışlar ve bir tel parçası ile işe yarar bir buluş yapması halinde borçlarını kapatacaklarını ve üzerine para vereceklerini taahhüt etmişler. Hunt'ta bunun üzerine 3 saatlik bir çalışma sonrasında çengelli iğneyi icat etmiş.

  Hunt bu icadından sadece ödül olarak aldığı 400$ ile yetinmiştir. Çünkü anlaşma yaptığı kişilere bu icadın patentini devretmek zorunda kalmıştır. Çengelli iğne 150 yılı aşkın bir süredir çok fazla bir değişikliğe uğramadan günümüzde hala kullanılmaktadır.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Çengelli iğnenin tarihi Romalılara kadar dayanmaktadır.Çengelli iğne 1849 yılında hunt tarafından icat edilmiştir. Hunt çengelli iğneyi ressamlara olan borcunu ödeyebilmek için tasarlamıştır.Bir tel parçası ile bir buluş yapması durumunda borcunu kapatacaklarını hunta söylenmiş Hunt üç saatlik bir çalışmadan sonra çengelli iğneyi icat etmiştir.
+ Yorum Gönder


çengelli iğne hakkında bilgi