+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Kitap Özeti Nasıl Çıkarılır - Özet Çıkarırken Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Hozukcan
  Devamlı Üye

  Kitap Özeti Nasıl Çıkarılır - Özet Çıkarırken Dikkat Edilecek Noktalar Nelerdir
  Kitap özeti başlık bölümünde ne yazmalı? Hakkında Bilgi

  Kitap özeti başlık bölümünde Niçin bu kitabı seçtiğiniz (burası çok önemli. Kitap özetinden iyi bir not almak için en önemli kısım)
  Bu kitapta ne çeşit hikaye yer almakta (Macera aile fantezi/hayal gücü inanç hayvanlar korku gerçek yaşam bilim kurgu vs vs)

  Kitap Özeti: Gelişme Bölümü
  Bu bölümde kitabın kitabın ana bölümleri tanımlanır ya da özetlenir. Bunlar ana tema (ana fikir) sahne (kurgu) olaylar ve karakterler bölümleridir. Bu bölümde yazılacakları aşağıda ayrıntılı bulabilirsiniz.

  Ana Fikir: Hikaye ya da kitabın ana fikri. Kitabın ana özeti nedir? Kitabı en kısa şekilde birisine tavsiye etmek için hangi kelimeleri ya da kısa cümleyi kullanırsınız? Örneğin ‘Bu Kitap Arkadaşlığın Önemini anlatmaktadır’ Bu ‘Kitap cesaretin zor durumlarda nasıl işe yaradığını özetlemektedir’ ‘Bu kitap sadakatin önemini anlatmakta’ ‘Bu kitap anne kalbini ve şefkatini açıklamaktadır’ gibi. Gördüğünüz gibi genellikle zor olarak kabul edilen ana fikir aslında çok ta zor değildir. Kitap özetiniz de ana fikri yazarken ana fikrin ne olduğunu ve bunun nasıl ya da neden öyle olduğunu yazmanız yeterlidir. Yani kitabın örneğin ‘arkadaşlığın önemini’ anlattığını nereden çıkarıyorsunuz ya da hangi önemli ipuçları ya da olaylarla bu fikre varıyorsunuz konusunu yazmalısınız.

  Kurgu: Kitap ya da hikayede geçen olay ya da olayların zaman ve mekanları (yerlerini) kısaca yazınız. Kitapta özetini verdiğiniz olaylar çok uzun zaman önce mi oldu yoksa bugüne ait bir olaylar mıdır? Bir ülkede mi geçiyor? Yoksa hayali bir yer midir? Hikaye ne kadar zaman dilimine sığıyor? Bir gün mü? Bir ay mı? Yoksa bir yüzyıl mı? Yoksa her zamana özgü evrensel bir şey mi?

  Olaylar: Kitap hangi olay ya da olaylar zincirinden oluşuyor? Olaylar hangi olaylar zincirine götürüyor? Olaylar arasında nasıl bir neden-sonuç ilişkisi kurulmuş? Ana olay ya da çatışma nedir? Saçma gelen yerleri ya da çatışmalı yanları var mıdır? Hangi sonuçlar hangi olaylara bağlıdır? Hikaye nasıl sonuçlanıyor? Ya da kitaptaki olaylar zinciri en basit şekilde nasıl özetlenebilir? Olaylardaki sırlar nelerdir? Kitapta en ilginç bulduğunuz olayları yazabilirsiniz. Burada en önemli nokta olaylarda tekrardan ve ayrıntıya girmekten kaçınmaktır. Önemsiz ayrıntıları ya da olayları hiç bahsetmeyin. Önemli olan olayları ise en iyi ve kısa şekille özetlemeye çalışınız. Verdiğiniz ayrıntı tüm özet içinde sırıtmamalıdır. Sırıtan ayrıntıları özetten çıkarınız. Verdiğiniz gereksiz ayrıntılar eğitimcilerin ya da öğretmenlerin hiç istemedikleri şeydir. Fazla yazmak puan kaybettirmekten başka bir şeye yaramaz.

  Karakterler ya da olaylardaki önemli kahramanlar: Kitaptaki önemli olaylar hangi kahramanlar etrafında dönüyor? Ya da olayın önemli kişleri ya da kişilikleri kimlerdir? Olayın kahramanı kimdir? Bir filmi seyrettiğinizde olayın önemli kahraman ya da kahramanlarını hemen ayırt edersiniz. Kitapta da olayın ana kahramanlarını ayırt etmek çok kolaydır. Olayın ana kahramanın bulunca diğer önemlileri bulmak da kolaydır. Diğer önemli kişiler kitaptaki kahramana ya önemli destek sağlayan ya da bilerek ya da bilmeyerek düşman olan ya da karşı çıkanlardır.
  Bu kısımları tamamlar tamamlamaz kitap ve içindekiler hakkında ne düşündüğünüzü yazmanız çok kolaydır. Düşündüklerinizi yazmanız için yardımcı ipuçları şunlardır.

  Kitabı ya da kitaptaki olay ya da hikayeyi beğendiniz mi? Beğendiyseniz neden? Beğenmediyeniz neden?
  Kitabın en önemli ya da en iyi yeri neresidir? Neden?

  Kitap ya da kitaptaki hikaye size neler hissettirdi? Üzüldünüz mü? Korktunuz mu? Kitabın farklı yerlerinde farklı duygular yaşadınız mı?

  Kitabı arkadaşlarınıza tavsiye eder misiniz? Neden? Özellikle hangi kısımlarından dolayı tavsiye edersiniz? Tavsiye etmezseniz nedeni nedir? Sıkıcı mı ?Çok mu gerçek dışı?
  Bu kitaptan yeni neler öğrendiniz?

  Kitap Özeti: Sonuç Bölümü
  Bu kısımda bir ya da bir kaç cümleyle raporu sonuçlandırınız. Kitap hakkında genel kararınızı ya da fikrinizi özet olarak verin. Bu kitap hakkında başkalarının bilmesi gereken en önemli şeyi burada bahsedin. ‘Örneğin alanındaki tek kitap’. ‘Şimdiye kadar okuduğum en sıkıcı kitap en eğlendirici kitap en acıklı kitap vs vs gibi.
 2. HAYAT
  Devamlı Üye

  Kitap Nedir?

  Kitap, bir kenarından birleştirilerek dışına kapak takılmış yani ciltlenmiş, (kağıt, parşömen vb. malzemeden üretilmiş) üzeri baskılı sayfaların toplamıdır.

  Bir “esere” ya da eserin bir bölümüne de kitap dendiği olur. Elektronik formatta yayınlanan kitaplara ise e-kitap denir. Kütüphanecilikte, dergi, bülten ya da gazete gibi süreli yayınlardan ayırdetmek için monograf olarak da adlandırılır.

  Kitabın yapısı ve unsurları:

  Kitabın türü ya da amacına bağlı olarak (örn. ansiklopedi, sözlük, ders kitabı, vb.) yapısı değişse de kitabın genel unsurları şunlardır:

  Kapak (sert ya da karton cilt, ilüstrasyon, tasarım)
  Biyografiler
  İç kapak sayfası (kitabın adını, yazarını, bazen ayrıca yayıncısı, yayın yeri ve tarihini içerir)
  Künye sayfası
  (bazen) İthaf sayfası
  İçindekiler
  Kısaltmalar
  Harita, resim vb. listesi
  Takdim
  Önsöz
  Giriş
  Ana içerik, kısımlar ve bölümler
  Sonuç
  Ek(ler)
  Tablolar
  Notlar (dipnotları sayfalı değilse)
  Kaynakça
  Dizin daima sonda yer alır.
  Kronoloji

  Kitapların korunma ve bakımı

  19. yüzyıldan itibaren, Sanayi Devrimi’nin doğal sonucu olarak, selüloz esaslı endüstriyel kağıt üretimi yaygınlaştı. Bu tür kağıt, dokuma-lif esaslı kağıttan çok daha ucuz olduğu için her türden kitabın genel okuyucuya büyük miktarlarda ve ucuz sunulmasını sağlamakla birlikte, asit içerdiği için zamanla bozulur. Dolayısıyla, ancak 1950lerde ortaya çıkan asitsiz (acid-free) ya da alkalin kağıda basılmamış kitaplar yok olma tehlikesi altındadır ve asitten arındırma işlemi gereksinirler.

  Kitaplar tercihen fazla ışık, özellikle de doğrudan güneş ışığı almamalıdır. Normalin üstünde ısı ve nem de kitaplara zararlıdır.


 3. Ziyaretçi
  çok güzel bir site
+ Yorum Gönder


özet nasıl çıkarılır,  özet çıkarırken hangi zaman kullanılır,  özet çıkarırken nelere dikkat edilir,  kitap özeti çıkarırken hangi zaman kullanılır,  özet yazarken nelere dikkat edilir,  kitap künyesi nasıl çıkarılır