+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Tükenmez kalemi kim icat etti,Tükenmez kalemin icadı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Tükenmez kalemi kim icat etti,Tükenmez kalemin icadı
  Tükenmez Kalemin İcadı İle İlgili Bilgi

  a. Bay Biro

  b. Bay Bich

  c. Bay Quiet

  d. Bay Loud

  Tükenmez kalem daha doğrusu tükenmez çıkmadan önce yazı yazmak çok meşakkatli bir işti. Dolmakalemler düzenli olarak mürekkep kabına batırılırdı ve sızıntı yapmaya meyilliydiler. Ayrıca Hint mürekkebi (Çin'de icat edilmiştir) sayfada yavaş kururdu.

  John J. Loud, patentini alamadı

  Bu sorunlar ilk kez 30 Ekim 1888'de tabakhaneci John J. Loud'un yaptığı patent başvurusuyla onaylandı. Loud, ucunda döner küçük bir top olan ve haznesinden bu uca sürekli mürekkep gelen bir tükenmez kalem yaratmıştı. Bu tükenmez kalem sızıntı yapsa bile, derinin üstüne yazmakta dolmakalemden çok daha etkiliydi. Loud, patentini alamadı. Eğer almış olsaydı İngilizler tükenmez kaleme "biros" yerine "louds" diyor olacaklardı.

  Macar Laszlo Biro ve kimyager kardeşi György patent alıyorlar

  Macar Laszlo Biro (1899-1985) asıl olarak doktorluk eğitimi aldı, fakat hiçbir zaman mezun olamadı. Gazetecilikle iştigal etmeden önce hipnotize etme ve otomobil yarışı gibi kısa süreli uğraşları oldu.

  Gazete mürekkebiyle dolmakalem mürekkebinin kuruma sürelerindeki farklılığın yarattığı şaşkınlıkla Biro ve kimyager kardeşi György, tükenmez kaleme, döndükçe mürekkebi aşağıya akıtan küçük bir bilyeyi başarıyla yerleştirdiler. İşte İngilizlerin "biro" dediği tükenmez kalem böyle doğdu.

  İki kardeş 1938'de Macaristan'da tükenmez kalemin patentini aldıktan sonra, Nazilerden kaçmak için Arjantin'e göç edip 1943'te orada yeniden patent aldılar. Bunu yapmaları, İngilizcede "biro" isminin tükenmez kalemle aynı anlama gelmesini sağladı.

  Biro, lisansını bir Fransız olan Marcel Bich'e verdi ve BiC doğdu

  Satışa çıkarılan ilk birolar 1945'te üretildi. Biro aynı yıl tükenmez kalem lisansını bir Fransız olan Marcel Bich'e verdi.

  Bich kendi firmasına BiC adını verip Biro'nun tasarımını çok az değiştirerek bir seri üretim sistemi kurdu, bu da tükenmez kalemleri inanılmaz ucuza mal etmesini sağladı.

  BiC hala tükenmez kalem konusunda yıllık 1.38 milyar euroyla dünya lideridir. 2005'te 100 milyarına tükenmez kalemini satmıştır. En çok satan BiC Cristal modeli günde 14 milyon adet satılmaktadır.

  Biro'ya saygı göstergesi olarak (tükenmez kaleme birome adını veren) Arjantinliler, Biro'nun doğum günü olan 29 Eylül'ü Mucitler Günü olarak kutlar.
 2. Asel
  Bayan Üye

  Tükenmez kalemin İcadı Hakkında bilgi


  Tükenmez kalem.jpg

  Tükenmez kalem ya da kısaca tükenmez, içindeki borucuktaki özel ve koyu kıvamdaki mürekkebi, ucunda bulunan bilye sayesinde yüzeye aktaran modern bir yazım aracı. Kullanılabilirliği ve bulunabilirliği ile günlük yaşamda yaygın bir kullanıma sahiptir. En yaygın mürekkep renkleri mavi, siyah ve kırmızı olup, diğer renklerde yazan tükenmez kalemler de üretilmektedir. Tükenmez kaleme tükenmez denmesinin nedeni, onunla yaklaşık iki üç kilometre uzunluğunda bir çizgi çizilebilmesidir. Kalemin içindeki ince plastik tüpün içten iki, dıştan üç, boyu ise yaklaşık 120 milimetredir. Tükenmez Kalemin Tarihi 30 Ekim 1888 tarihinde ABD li denizci John Loud, derilerini işaretlemek için ucunda bilye bulunan mürekkepli kalemi icat etti ve ilk patentini aldı. Bu buluşu, 1935 yılında gazete editörü olan Macar Ladislao Biro ve kimyager kardeşi geliştirdi. Biro Kardeşler, buldukları kalemi tanıştıkları Arjantin Başkanı Augustine Justoya gösterdi ve başkanın teşvik etmesiyle kardeşler, Arjantinde fabrika kurdular. Yapılan ikinci denemede başarılı oldular. Chicagolu Milton Reynolds, Arjantin de gördüğü bu kalemleri, Amerika Birleşik Devletlerinde perakende olarak satmaya başladı. 1940larda artan tükenmez kalem üreticileri arasında rekabet oluşmaya başladı. II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan Hava Kuvvetleri, uçuş personeli için tükenmez kalemi tercih etti çünkü 3 bin metre yüksekteki basınçta diğer kalemlerin mürakkebi akıyordu.

+ Yorum Gönder