+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Alüminyumun atomik özellikleri Temel Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. NAZLI
  Bayan Üye

  Alüminyumun atomik özellikleri Temel Özellikleri
  Temel Özellikleri Hakkında Bilgi

  Temel özellikler nelerdir?

  Sembol: Al

  Atom numarası: 13

  Atom ağırlığı: 26.98154 g/mol

  Oda koşullarında (25°C 298 K): Gümüş renkli katı

  Metal
  p-blok elementi
  1827 yılında Wohler tarafından bulunmuştur. Alüminyum hafif bir metaldir. Toksik eğildir. Doğada serbest halde bulunmaz. Al2O3.2H2O (boksit) mineralinden elde edilir. Boksit içerisinde aynı zamanda Fe2O3 ve SiO2 gibi safsızlar vardır. Boksit, NaOH ile reaksiyona sokularak, demir çökelek olarak, sodyum alümünat ve sodyum silikat ise çözeltide kalır. Bu çözeltiden CO2 geçirilerek sodyum silikat çözeltide kalırken alüminyum, alüminyum oksit şeklinde çöker. Çökelek çözeltiden filtre edilerek ayrılır, yıkanır ve ısıtılarak saf alümina (Al2O3) elde edilir. Daha sonra elde edilen alüminanın elektrolizi sonucunda saf alüminyum elde edilir.

  Ek Özellikleri
  Bileşikleri:
  AlH3 AlF3 AlCl3 AlCl3.H2O [AlBr3]2 AlBr3.6H2O [AlI3]2 AlO3 AlS3
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Alüminyum bilindiği gibi periyodik cetvelde yer alan ve ayrıca periyodik cetvel de 3A grubunda yani alkalimetaller arasında ye alan bir metaldir. bu aliminyum metali bilindiği gibi bileşiklerin de +3 değerlik alır ve ayrıca iyonik bağ oluşturmaktadır.
+ Yorum Gönder