+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Kesilmiş bir karpuz güneş ışığını doğrudan alan bir yere bırakıldığında biraz soğur neden Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  Kesilmiş bir karpuz güneş ışığını doğrudan alan bir yere bırakıldığında biraz soğur neden
  Kesilmiş Bir Karpuz Güneş Işığını Doğrudan Alan Bir Yere Bırakıldığında Biraz Soğur Neden? Hakkında Bilgi

  Her meyvenin ve sebzeni kendine göre ısı ayarları vardır.Bir madde hal değiştirirken ya ısı alır yada ısı verir.Örneğin buz erirken ortamdan ısı alır.Su buharlaşırken de ortamdan ısı alır. Tersini düşünürseniz su buharı yoğunlaşırken ve su donarken de ortama ısı verir. Bu yüzden yağmur ve kar yağarken havanın biraz ısınmasının sebebi budur.Denizden çıktığımızda veya elimizi yüzümüzü yıkadığımızda serinlememizin sebebi veya terleme yoluyla vücudun sıcaklığını sabit tutması,terli insanların vücudundaki terin buharlaşırken vücut sıcaklığının düşmesi ve hastalanması hep bu yüzden.Kesilen karpuzun güneşe bir süre tutulması sırasında buharlaşan karpuz sularının karpuzu soğutmasını sağlar.Buz dolapları ve klimalarda bu prensiblere göre çalışır.

 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  tüm prensip dışarıya ısı verirken soğuma olayına dayanmaktadır bu duru karpuzdada böyle denizden çıktığımızda kısa bir süre üşümemizdede böyle buzdolabının yada soğutucuların çalışma prensibindede böyle
+ Yorum Gönder