+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Arkeoloji-Mezarını Açanı Lanetleyen Mumya Konusunu Okuyorsunuz..
 1. MaiEf_
  Devamlı Üye

  Arkeoloji-Mezarını Açanı Lanetleyen Mumya
  Mezarını Açanı Lanetleyen Mumya Hakkında Bilgi

  İnsanı hayrete düşüren lanetli mumya..İstanbul Arkeoloji Müzesin deki Sidon Kralı Tabnit'in mumyasından DNA testi için bir azı dişini alan ABD'li uzmanlar, sözlü olarak "Bir sonuç çıkmadı" dedi.

  ABD'liler ne sonuç ne de aldıkları azıdişini geri gönderirken, Adli Tıp uzmanı Prof. Dr. Sevil Atasoy, bu tür durumlarda yabancı ekipte bir Türk uzmanın da yer alması gerektiğini söyledi.

  National Geographic televizyonu tarafından bir belgesel programı için 2003 Aralık'ta İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde çekimler yapıldı.

  Belgeseli çekildi
  Belgesel kapsamında Kral Tabnit'in yaşadığı dönemdeki hastalıkları, yaşı, hangi millete ait özellikler taşıdığı ve neden öldüğü gibi sonuçlar için mumyanın kafatasından bir azıdişi, kaburgadan ve sol femür üzerinden küçük birer parça deri örneği alındı.
  Örnek alma işlemini yapan ABD'li bilim adamı Rush Spencer Wells alınan dişin içinden küçük bir parçadan sonuca ulaşılması halinde dişin geri gönderilebileceğini belirtti. Analiz ve kan testlerinin Amerikan Univercity Of Beirut'ta, DNA testlerinin ise Leipzig veya Oxford laboratuvarlarında yapılacağı bildirildi. İncelemeyi tamamlayan ABD'li ekip, müze yetkililerine sözlü olarak, 'Sonuç yok' bilgisi verdi. Azıdişini ise geri göndermedi.

  'Ekipte bizden biri olmalıydı'
  Bu durumu değerlendiren İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevil Atasoy şöyle konuştu: "Mısır mumyaları üzerinde pek çok ekip bugüne kadar çalışma yaptı. Müzelerde de bu araştırmalar yapıldı. Her zaman sonuç alınacak diye bir kaide yok. Ancak neden bizim uzmanlarımızdan hiç kimse yok? Önemli olan burası. Bu araştırmayı bizim uzmanlarımız da yapabilirdi. En azından bu yabancı ekibin içinde bizden birileri olmalıydı. Benzer bir çalışma Noel Baba için yapılmıştı. Biz orada bulunduk. Onların ülkemiz aleyhine sonuç çıkarmalarına engel olduk."

  Mezarını açanı lanetliyor
  Kral Tabnit'e ait mumya müzedeki diğer 4 mumyadan farklı özellikler taşıyor. Onun üzerinde mumya bezi yok. Başında hâlâ saçları var. İç organları kurumuş da olsa hâlâ vücudunda duruyor. Derisi vücudunun alt ve yan kesimleri ile kafatasında hâlâ mevcut. Korkutucu bir görüntüsü olan mumya cam bir fanus içinde sergileniyor. Mumyaya ait lahtin üzerindeki yazılarda ise Kral şöyle diyor: "Ey mezarımı bulan kişi, her kim olursan ol lahtimi açma, huzurumu bozma. Çünkü yanımda ne gümüş, ne altın, ne de define vardır. Mezarımı açarsan nesilden ve nesepten mahrum kal ve ölüler arasında yatacak yer bulma."
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  bu böyle bir söylentimidir bilinmez mumyalar lanetlimidir , gerçi dini anlamda böyle bir durum olmamalı ölen artık ölmüştür kaldıkı musluman olmayan bir kişini ne denli etkisi olabilir
+ Yorum Gönder