+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Arkeoloji-Tarihi Bebek Mezarlığı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. MaiEf_
  Devamlı Üye

  Arkeoloji-Tarihi Bebek Mezarlığı
  Tarihi Bebek Mezarlığı İle İlgili Bilgi

  Tarihi bebek mezarlıkları Arkeologlar kazılar sırasında bir genelevin altında büyük bir mezarlık buldu. Cesetlerin hepsi bebekti. Cesetler ayrıca genelevin duvarlarının içine saklanmıştı.
  İngiliz arkeologlar, Roma dönemine ait bir genelevin bulunduğu bölgede yapılan kazılarda çok sayıda bebek cesedi
  kalıntısına ulaştı.
  Thames Nehri yakınında Roma dönemine ait bir villanın bulunduğu arazide yapılan kazılarda hepsi 40 haftalıkken ya da doğumdan hemen sonra ölmüş 97 bebeğin toplu mezarına ulaşıldı.

  Buckinghamshire’daki Hambleden bölgesindeki Yewden Villa’nın bir genelev olduğu ve burada çalışan kadınların
  istenmeyen bebeklerinin buraya gömüldüğü sanılıyor.
  O dönemde bebeklerin iki yaşına kadar insan olarak kabul edilmediği ve bu yaşlarına gelmeden öldüklerinde mezarlıklara gömülmedikleri, evlerin yakınına, içine ya da bahçesine gömüldükleri belirtiliyor. Araştırmacılara göre, doğum kontrolünün yaygın olmadığı Roma dönemi genelevlerinde istenmeyen hamilelikler son derece yaygındı.
  Arkeolog Dr. Jill Eyers BBC’ye yaptığı açıklamada, “Bunun akla gelen tek açıklaması buranın bir genelev olduğu” derken, iskelet biyoloğu Dr. Simon Mays, “97 bebeğin gömüldüğü başka bir yer daha yok” diye konuştu.
  Dr. Mays bebeklerin aşağı yukarı aynı boylarda olmalarının doğal yollardan ölüm yerine, kasıtlı olarak öldürüldüklerine işaret ettiğini söyledi.
  Hambleden’da 100 yıl önce kazı çalışmaları başladı ve bölge yüksek statülü Roma dönemi villası olarak belirlendi.
  Arkeolog Alfred Heneage Cocks, bulguları ilk olarak 1921′de bildirdi. Raporunun yanı sıra fotoğraflar, yüzlerce tarihi eser, çanak çömler ve kemikler Buckinghamshire County Müzesi tarafından yeniden keşfedildi.
  Kayıtlar, bebeklerin gömüldükleri yerlerin kesin yerlerini veriyordu. Bebek cesetleri duvarlara gizlenmiş ya da birbirlerine yakın bir şekilde avluya gömülmüştü. Kalıntılar ilk kez resmi olarak test ediliyor. Araştırmacı ekip kemiklerden DNA testi yaparak, bebeklerin cinsiyetlerini ve varsa aralarındaki akrabalıkları belirlemeyi amaçlıyor.
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  demekki olay basit genel evde doğan çosuklar orada doğurulduktan sonra genelevin altına gömülüyor imiş sapıkça bir durum ama mezarlıktan bu sonuç çıkıyor
+ Yorum Gönder