+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Klinker nedir - Klinker hakkında - Klinker özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Klinker nedir - Klinker hakkında - Klinker özellikleri nelerdir
  Klinker Hakkında Bilgi

  Klinker, öncelikle çimento üretiminde ki ara üründür. çimento üretimi sırasında pişmiş kil ve kalkerlerin birleşiminden oluşan iri taneli malzemedir. Çimentonun bir önceki safhası olarak adlandırılabilir. Yapısında pişirilmiş biçimde %20 kil ve %80 oranında kalker içerir. Çimento haline getirilmeden önce ağırlıkça %3-6 oranında alçı taşı ile karıştırılır ve iyice öğütülür.Klinker çok değişebilen bir malzemedir.Bu nedenle asfalt yapımında kullanılması durumunda uygun şartnameler kullanılır.

  Klinker kendi başına da bağlayıcı özellik gösterir ve su ile reaksiyon vererek hızla donar. Alçı ile beraber öğütülen klinker (çimento) ise daha yavaş donarak betona şekil verilmesine ve kalıplara düzgün yerleştirilmesine fırsat sağlar.

  Klinkerlin temel yapısını oluşturan bileşikler:

  Trikalsiyum Silikat (3CaO.SiO2 veya C3S - Alit)
  Dikalsiyum Silikat (2CaO.SiO2 veya C2S - Belit)
  Trikalsiyum Aluminat (3CaO.Al2O3 veya C3A - Selit)
  Tetrakalsiyum Alüminoferrit (4CaO.Al2O3.Fe2O3 veya C4AF - Kahverengi Millerit)
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  çimento üretilirken, fırından ezilmeden çıkan artık,portland çimentosu yapımında kullanılan taşların yakılması sonucu elde edilir. öğütülerek pudra haline getirilir ve içine bir miktar kalsiyum sülfat katılarak portland çimentosu elde edilir.
+ Yorum Gönder


klinker nedir