+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Psikrometre nedir - Psikrometre hakkında - Psikrometre özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Psikrometre nedir - Psikrometre hakkında - Psikrometre özellikleri nelerdir
  Psikrometre Hakkında Bilgi

  Psikrometre İki termometreden oluşan (fr. psychrometre). Saykrometre. Meteorol. Kuru termometre'nin verileri ile sıvılı termometre'nin verilerini karşılaştırarak havanın nem durumunu saptamaya yarayan aygıt.
  Yapısı
  Bir psikometrede basit bir civalı termometre(kuru termometre) ile haznesi damıtık suyla ıslatılmış bir muslinle sarılı "sıvılı termometre" denilen bir termometre bulunur. Küçük bir ıslatma haznesi sürekli olarak muslini ıslatır. Buharlaşmada, 1 gram buharlaşmış su için 600 kalorilik bir ısı katkısı gerektiği bilinmektedir. Bu ısı sıvılı termometre'nin haznesinden sağlanır. Demek ki bu termometre, kuru termometre'nin sıcaklığından daha düşük bir sıcaklık gösterecek ve (t-t') farkı hava kurudukça daha büyük olacaktır. Çünkü buharlaşmanın yeğinliği hava kuruluğunun bir fonksyonudur.

  Doymuş hava söz konusu olduğunda muslinin suyu buharlaşmaz ve t=t' bağıntısı ortaya çıkar. Şu halde (t-t') farkı ya da psikrometri farkı bağıl nemin fonsyonudur.

  Regnault tarafından hesaplanan çizelgeler iki termometreden okunan tüm t ve t' sıcaklıkları için su buharı basıncını ve bağıl nemi verir.
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  sıcaklık ölçmeye yarayan iki adet termometrenin yan yana gelmiş haline deniliyor Psikrometre genellikle iki ortamın karşılaştımasında kullanılmaktadır bu nem ve sıcaklık farklarının tespitinde kullanılmaktadır
+ Yorum Gönder


psikrometre nedir