+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Higrometre nedir - Higrometre hakkında - Higrometre özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Higrometre nedir - Higrometre hakkında - Higrometre özellikleri nelerdir
  Higrometre Hakkında Bilgi

  Higrometre göreceli nem, mutlak nem gibi çeşitli ölçümlerde kullanılmaktadır. En basit higro metreler, birisinin haznesi devamlı ıslak tutulan iki termometreden oluşurlar. Islak olan haznenin etrafındaki sıvının buharlaşması, o termometrenin devamlı daha düşük sıcaklık göstermesini sağlar. Ancak donma noktasının altındaki sıcaklıklarda bu sistem çalışmamaktadır, ıslak termometrenin haznesinin etrafında ince bir buz tabakası oluşur ve sıcaklığın doğru olarak gösterilmesini engeller. Bu gibi durumlarda kuru olan termometre daha yüksek sıcaklıklar gösterebilir.

  Sıklıkla kullanılan bazı başka higrometre türleri de vardır. Bu araçlardan bazıları, gergin bir konumda duran insan ya da hayvan kılının gerginlik değişikliklerini ölçerek nemi belirlerler. Higro metrelerin pek çoğu, belli zaman aralıklarıyla ölçtükleri değerleri ölçekli kağıda basarlar.

  Meteorolojide kullanılan bir motorlu saykro metre

  Nem ölçümünde modern enstrümanlar kullanılmaya başlanmıştır. Elektronik olarak nem ölçmenin iki yolu vardır: Kapasitatif ve direnç yolları. Kapasitatif yolda iki metal plaka arasına giren suyun kapasitansı değiştirmesiyle nem ölçülür. Direnç yolunda ise polimer membranın emdiği suyun, geçirgenliği değiştirmesiyle nem ölçülür. Bu işlemlere ilave olarak sıcaklık da devamlı ölçülür, sıcaklık aletleri kalibre etmekte kullanılır.

  Higro metreler saunalarda, seralarda ve endüstriyel alanlarda kullanılırlar. Meteorolojik çalışmalarda sapan ya da motorlu saykro metreler kullanılırlar.
 2. Muhammed
  Özel Üye

  Higrometre olarak tanımlanan alet havadaki nem oranını ölçmek amacıyla kullanılan bir alettir. Higrometre bir haznesi sürekli olarak ıslak tutulan iki termometreden oluşan bir sisteme sahiptir.
+ Yorum Gönder