+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Yansımalı Teleskop nedir - Yansımalı Teleskop hakkında - Yansımalı Teleskop özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Yansımalı Teleskop nedir - Yansımalı Teleskop hakkında - Yansımalı Teleskop özellikleri nelerdir
  Yansımalı Teleskop İle İlgili Bilgi

  Yansımalı Teleskop: Bir yansımalı teleskop (aynı zamanda yansımalı olarak da adlandırılır) ışığı bir veya birden çok dışbükey ayna düzeni ile yansıtan ve bir görüntü oluşturan optik bir teleskoptur. Yansımalı teleskop, 17.yüzyılda kırılmalı teleskoplarda tasarımlarından kaynaklanan kromatik sapma nedeniyle yaşanan sorunlara bir seçenek olarak icat edildi. Yansımalı teleskoplar başka optik sapmalar üretse de, çok büyük çaplı nesnelerin gözlemlenmesine olanak sağlayan bir tasarımdır.

  Astronomide kullanılan büyük teleskopların neredeyse tamamı yansımalıdır. Yansımalı teleskoplar bir çok tasarım çeşidine sahiptir ve görüntü kalitesini artırmak için ek optik araçların uygulanmasına veya görüntünün mekanik olarak üstünlüğü olan bir durumda yerleştirilmesine uygundur.
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  tarihi 1700 lşü yıllara dayanan Yansıtmalı Uzaydan gelen ışıklar teleskobun içerisindeki aynaya çarpar, prizmadan geçme işleminden sonra göze geliyorsa bu tür teleskoba yansımalı teleskop denir
+ Yorum Gönder