+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Uçaklardan beyaz duman neden çıkar? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sen_AY
  Devamlı Üye

  Uçaklardan beyaz duman neden çıkar?
  Uçaklardan Beyaz Duman Niçin Çıkar? Hakkında Bilgi
  Her zaman merak etmişizdir. Neden uçaklardan beyaz duman çıkar. Uçakların egzosun dan çıkan yakıt artığı gazların yanı sıra bir miktar su buharı da bulunur. Su buharı yüksek irtifalardaki soğukta yoğuşarak buz kristallerine dönüşür. Yüksekten uçan uçakların arkalarında bıraktıkları beyaz izler, bu kristallerden oluşur.
 2. Asel
  Bayan Üye

  Uçakların Yapısı hakkında bilgi  Uçakların Yapısı1.jpg  İlk uçaklar, kolayca bulunabilen ve oldukça hafif malzemelerden yapılıyordu, Belirli tipte hafif ahşap malzemeler uçağın iskeletini oluşturuyor ve bu iskeletin üzeri gerilmiş bezle kaplanıyordu. Bu uçaklar, o zamanın çok güçlü olmayan motorlarının havaya aldırabileceği kadar hafif olmalarına rağmen çok dayanıklı değillerdi.

  Hava Taşıtlarının Yapısındaki Gelişmeler
  Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra, uçakların yapımında daha çok metal kullanılmaya başlandı. Birçok uçak üreticisi, uçağın dış yüzeyini bezle kaplamak yerine metal veya ince ahşap Ievhalarla kaplıyordu. Iç iskelette de ahşap yerine dayanıklı çelik borular kullandılar. Bir alaşım olan duralüminyumun levhalar halinde üretilmeye başlanmasıyla uçak tasarımları büyük ölçüde değişti.

  Duralüminyum,gövdenin içindeki büyük parçaların yerini alan ve onlardan daha dayanıklı ve hafif olan gerdirmeli metal gövde Ievhalarının yapımında kullanıldı. Sonraları,duralüminyumdan daha dayanıklı, daha hafif ya da ısıya karşı daha dayanıklı metal alaşımlar bulunmuştur. Bu alaşımlardan bir kısmı, titanyum denen çok dayanıklı ve çok yüksek erime noktasına sahip bir metal içerir.

  Modern Hava Araçlarının Yapısı
  Modern otomobiller gibi uçaklar da birleştirilmeden önce ayrı ayrı yapılıp, denen binlerce parçadan meydana gelir Once uçağın iskeleti yapılır, daha sonra hareketli parçalar ve elektronikler eklenir.

  Kompozitler
  Kompozitler, insan yapımı milyonlarca ince elyaf örgünün son derece kuvvetli yapıştırıcılarla birbirlerine yapıştırılmasıyla oluşturulan malzemelerdir. Son derece dayanıklı ve hafiftirler. Gelişmiş kompozitler, örneğin Kevlar uçak yapımında gün geçtikçe daha çok kullanılıyor.

+ Yorum Gönder