+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Anıtkabirin Ölçüleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Anıtkabirin Ölçüleri
  Anıtkabirin Ölçüleri Hakkında Bilgi
  Anıtkabirin Mimari özellikleri


  Anıtkabir Türk mimarlığında 1940-1950 yılları arası, "II. Ulusal Mimarlık Dönemi" olarak adlandırılır. Bu dönemde daha çok anıtsal yönü ağır basan, simetriye önem veren, kesme taş malzemenin kullanıldığı binalar yapılmıştır. Anıtkabir bu dönemin özelliklerini taşımaktadır.Bu dönem özellikleri ile birlikte Anıtkabir'de Selçuklu ve Osmanlı mimari özelliklerine ve süsleme öğelerine sıkça rastlanır.

  Yapılan ölçülere göre Anıtkabir yaklaşık 750.000 m² lik bir alanı kaplamakta olup, Barış Parkı ve Anıt Bloku olarak iki kısma ayrılır.

  Anıtkabir yapı topluluğu içinde, simetri gözetilerek yerleştirilmiş olan on adet kule vardır. Bu kulelere ulusumuzun ve devletimizin oluşumunda büyük tesirleri olan yüce kavramları temsil eden isimler verilmiştir. Kuleler, plan ve yapı bakımından birbirinin benzeridir. Kareye yakın 12 x14 x7,20 m. boyutlarında dikdörtgen plan üzerine kurulmuş olan kulelerin üzeri piramit biçiminde çatılarla örtülüdür. Çatıların tepelerinde, eski Türk çadırlarında görülen tunç mızrak ucu vardır. Eski Türk kilim desenlerinden alınmış geometrik süslemeler, fresk tekniğinde uygulanmıştır.
 2. EHLİMAN
  Bayan Üye

  Anıtkabir, Atatürk'ün naaşının bulunduğu alan ve ve bahçesinden oluşan büyük bir alandan meydana gelmektedir. Bahçenin büyüklüğü binlerce kişiyi alacak kadar geniştir.
+ Yorum Gönder


anıtkabirin boyutları,  anitkabir olculeri,  anıtkabir ölçüleri,  anıtkabirin ölçüleri