+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Türk Bayrağı Nasıl Çizilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Türk Bayrağı Nasıl Çizilir
  Türk Bayrağı Matematiksel Ölçüleri Hakkında Bilgi

  Yapılan araştırmada Türk bayrağının çizimi aşağıda hususlara uyularak yapılmanızı rica ederiz.

  1- Görselde ki "A" uzunluğu yani ayın dış çemberi merkezinin uçkurluklara uzaklığı genişliğin yarısı kadar yani %50 si olması gerekmektedir.

  2- Görselde ki "B" uzunluğu yani ayın dış çemberinin çapı yine genişliğin yarısı kadar olmalıdır.

  3- Görselde ki "C" uzaklığı yani ayın iç ve dış çemberinin merkezleri arasındaki uzaklık genişliğin 00625 katı kadar olmalıdır.
  4- Görselde ki "D" uzunluğu yani ayın iç çemberinin çapı genişliğin 0.4 katı olmalıdır.
  5- Görselde ki "E" uzaklığı yani yıldız çemberinin ve ayın iç çemberinin uçkurluk yönüne ekseni kestiği noktaya kadar giden uzunluk genişliğin 1/3 kadar olmalıdır.
  6- Görselde gördüğünüz yıldızı çerçeveleyen çemberin çapı ise yine genişliğin 1/4 kadar olmalıdır.
  7- En alttaki "L" uzunluğu ise bayrağın boyunu (uzunluğunu) gösterir ve genişliğin 15 katı olması gerekir.
  Belirttiğimiz bu maddeler Türk Anayasasının birinci kısmında yer alan "Genel Esaslar" bölümünün “Bayrağın Şekli kanunda” belirtilmiştir.
  Kanun da genel ifade ile; "beyaz ay yıldızlı al bayrak ifadesi" kullanılmış ve ardından ayrıntıları beyan edilmiştir. Yapılan yanlışlıklar renk uyumsuzluğu ve biçim bozukluğu durumlarında ceza uygulanmaktadır.

  PRATİK TÜRK BAYRAĞI'NIN AY VE YILDIZ ÇİZİMİ

  Türk bayrağının ay yıldız çizimi ile ilgili bir çok yerde açıklaması ve açılımı görmek mümkün yalnız şimdi Türk bayrağının ay yıldız çizimi ile ilgili daha pratik ve daha kolay yapılması için bilgi sahibi olacaksınız.Türk bayrağı'nın ay yıldız çizimi yapmak için öncelikle yapcağımız bayrağın ebadını bilmemiz gerek örnek olarak 600x900 bir Türk bayrağın ay ve yıldızının açılımını yapmakla başlıyalım elimizdeki bayrağın ebatları bizim için önem teşkil etmektedir.Çizimine geçmeden önce Türk bayrağı ile ilgili bazı bilgiler vermemiz gereklidir. Ay bayrağın yarısıdır yani 600x900 cm bir bayrağın ayı 3 mt dir.bayrağın fitil kısmı ölçü olarak alcaz ve 600x900 bir bayrağın fitil kısmı 600 cm dir ayı bayrak üzerine konulmak üzere fitil kısmı yani 600 cm 4/1 alacağız ve bu da 150 cm denk gelmektedir ayın fitilden uzaklığı 600x900 bir bayrakta 150 cm ölçü alınarak konulur ve soldan sağdan ortalanır.Bu bilgilerden sonra pratik çizimi yapmak için büyük ip ve küçük ip olmak üzere iki ayrı ölçü elimeze alcaz bu ölçüleri meydana getirmek için Türk bayrağının eni ölçü olarak alacazğız 600/4 =150 bu büyük ipin ölçüsü küçük ip için ise 600/5=120 bu ölçüleri elde ettikten sonra üçüncü işlem için büyük ve küçük ip için ara mesafesini bulmamız gerekli bunun içinde yine enden faydalanacağız o da Türk bayrağının eni 600/18=33 cm dek gelmektedir. Büyük ipin başlangıç noktasını işaretlediğimizde bir daire çizdiğimizde küçük ip için büyük ipin başlangıç noktasından ara mesafesi için 33 cm bir boşluk verilerek küçük ip ile bir daire çizmeye kalktığımızda 600x900 bir Türk bayrağın ayı ortaya çıkmış olacak nizami bir şekilde diğer Türk bayraklarındada bu işlemi yaparak ölçüleri orantılı yaptığımızda ayyıldız meydana gelmektedir.
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  bayrağın bir ölçüsü vardır gelişi güzel ben yıldızı büyük yaparım ayı küçük yaparım diyemiyorsunuz böyle olursa ne olur peki ? ortaya pek çok farklı bayrak çıkar buda hoş holmaz
+ Yorum Gönder