+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Meke Gölü nerede Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Meke Gölü nerede
  Meke Gölü Hakkında Bilgi

  Yapılan araştırmalarda Meke Krater Gölü, Konya'nın Karapınar ilçesinde, sönmüş bir volkan kraterinin suyla dolmasıyla oluşan ve ortasında adacıklar bulunan göl. Karapınar-Ereğli yolunun 7 km'deki sapaktan 2 km içerdedir.

  Göl ve birincil krater çukurunun uzunluğu 800 m, genişliği 500 m dir. 12 metre derinliğindedir.

  4-5 milyon yıl önce (Pleistosen çağda) volkanik patlama sonucu oluşan bu krater (piroklastik koni), zamanla suyla dolarak göle dönüşmüş ve daha sonra, günümüzden 9000 yıl önce ikinci bir volkanik patlama ile gölün ortasındaki ikinci volkan konisi oluşmuş, zamanla o da suyla dolarak ikinci bir göle dönüşmüştür.

  Meke Gölü deniz seviyesinden 981 m yükseklikteki dir. Ana Meke'nin ortasında bulunan ve su seviyesinden 50 m yükseklikte olan volkan konisin deki göl 25 m derinliktedir ve suyu tuzludur. Meke Maarı 2005 tarihinde Ramsar Sözleşmesi'nin listesine dahil ettirmiştir.

  Adayı oluşturan volkanik kütlenin yapısı, en şiddetli yağmurları bile hemen emecek yeteneğe sahiptir. Meke'nin biçiminin binyıllardır bozulmamasının nedeni budur.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Meke gölü Konya kayapınar ilçesinin sınırları içerisinde bulunmaktadır. Meke gölü sönmüş bir volkanın suyla dolması sonucu oluşmuştur. Meke gölüne Ereğli yolu üzerinde 7. km den saptıktan 2 kilo metre sonra ulaşılmaktadır.
+ Yorum Gönder