+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Yakan top nasıl oynanır , Yakan top kuralları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Yakan top nasıl oynanır , Yakan top kuralları
  Yakan Top Hakkında Bilgi

  yakar-top.jpg

  Çocukların en sevdiği oyunlardan bir tanesidir. Yakan top oyunu en az 4 kişi ile oynanır. Oyuncular iki guruba ayrılır. Yazı tura ile hangi gurubun önce ortaya geçeceği belirlenebilir. Diğer guruptan da iki vurucu seçilir. Vurucular topla ortadaki oyuncuları vurmaya çalışır, ortadaki oyuncular da vurulmamaya çalışırlar. Bir vurucu topu attıktan sonra diğer vurucu da tekrar atar ve böyle devam eder. Ortadaki oyunculardan biri topu havada iken (hiç yere değmeden) tutabilirse bir "can" kazanır. Yani ekstra vurulma hakkı kazanır. Oyuncunun kaç canı varsa o kadar vurulma hakkı vardır. Ortada hiç oyuncu kalmayana kadar oyun bu şekilde sürer, ortada hiç oyuncu kalmayınca kenardaki gurup ortaya gelir ve oyun devam eder.

  Fazla can hakkı olan oyuncu vurulan birisini de oyuna tekrar alabiliyor. Ortada bir oyuncu kaldıktan sonra o oyuncu 12 atışta vurulmazsa ortadaki grup 1-0 öne geçer ve yeniden oynama hakkı kazanır. 12 atıştan birinde vurulursa ve can hakkı da kalmadıysa diğer takım ortaya geçer.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yakan top kuralları


  Yakantop oyunu sayıları eşit iki grup ile oynanır (en az dört kişi iki kişi bir gruba iki kişi de bir gruba). Sonra ikiye bölünen bir uzunluğu kapsayan iki çizgi çizilir bu çizgiler eşit aralıkta olmak üzere ortadan bir çizgi ile ayrılır. Oyun sahası çizildi… Sıra oynamakta. İlk önce yazı tura atılarak topun hangi gruptan başlayacağı seçilir. Sonra herkes istediği sahaya geçer (tabi herkes kendi grubunun sahasına geçer). Her grubun bir kalecisi olur. Kaleciler orta çizginin ayırdığı iki çizgiden birine geçer ama grubunu vurmamak için grubunun olmadığı tarafa geçer. Bu oyunda en önemlisi kimse can veremez vurulan kaleye geçer topu havadan kapan can tutmuş olmaz yere değdikten sonra top size değerse vurulmuş sayılmazsınız vuruldunuzda herhangi bir kişi yere değmeden o topu kaparsa vurulmuş olmazsınız ve kaleciniz topu size yollarken topu tuttuktan sonra yere düşürmüş veya bir yerinize değip topun yere düşmesi sizin oyundan çıkmanızı sağlamaz çünkü kendi kaleciniz.

 3. Ziyaretçi
  çok iyi hoca 100 verdi çok sağolun iyiki varsınız formacil.net ailesi
 4. Ziyaretçi
  allah razı olsun cok yardımı oldu:

 5. Ziyaretçi
  Kendi grubumuzla, karşı grubun oyuncularını yormak için paslaştığımızda bunun bir sınırı var mıdır ?

 6. Fatma
  Administrator
  Kendi grubumuzla, karşı grubun oyuncularını yormak için paslaştığımızda bunun bir sınırı var mıdır ?
  Hayır yok.

 7. Ziyaretçi
  Adam nasil vurulur yani top yere degdikten sonta adama deger ise adam olmus olur mu

 8. Fatma
  Administrator
  Adam nasil vurulur yani top yere degdikten sonta adama deger ise adam olmus olur mu
  hayır yere değdikten sonra değen top sayılmıyor.

 9. Ziyaretçi
  Ben yakartop oynamayı çok seviyorum bütün kurallarını biliyorum bu kurallar benim bulduğum kuralların daha kısaları ve bunlar sınavda çok isime yaradı çok TSK☺☺☺☺🎆🎇🎉=-O :-P ;-) B-) :-* :-D O:-) hepinizi seviyorum

 10. Ziyaretçi
  Bizim orda adama kendi canını veriyolar ana canını beşikmi ne varmış 5 beşiğe bi canmış böyle şaçmalık varmı

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


yakan top kuralları,  yakan topun kuralları,  yakar topun kuralları,  yakan top oyununun kuralları,  yakan top oyunu kuralları,  yakan top nasıl oynanır