+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda hindistan erken yasta evlenme geleneği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  hindistan erken yasta evlenme geleneği
  Hindistan Erken Yasta Evlenme Geleneği İle İlgili Bilgi

  hindu_wedding1.jpg

  Bir çok çocuk genç yaşta zorla evlen dirilmektedir.HİNDİSTAN’da çeşitli etnik grupların bir araya geldiği bu ülkede evlilik gelenekleri de diğer ülkelere göre çok farklı ve zengin oluyor. Delhi-Agra-Jaipur adlı üç kent tam bir kültür karmasındadır. Hindistan'da evlilik farklı farklı düğün gelenekleri düzenleniyor. Bunlardan biri ise ülkede yaşayan zengin ailelerin düğünleri çok şatafatlı oluyor. Ülkede evlilikler genelde dinler çatısı altında oluyor. Kısacası evlilikte dinlerin baskısı yüksek. Bazı aileler, çocuklarını evlendirmeden önce astroloji haritasına baktırıyor. Hint astrolojisinde Navamsa adı verilen evlilik haritası vardır. Bu harita doğum horoskoptaki gezegenlerin güçlerini anlamada başvuru haritası görevini üstlenir. Evlenecek olan gençlerin haritaları bu yöntemle kontrol edilerek ileride çıkacak olan sorun baştan görülür. Bu duruma göre evlenmelerine karar verilir. Hindistan da evlilik öncesinde bu olay yaygın bir biçimde kullanılır. Hindistan'da evlenecek çiftlerden damat gelinin giyeceği kıyafetten sorumlu olduğu için gelinin giydiği günlük kıyafetin haricinde geline uygun olacak kıyafetleri hazırlatır. Gelin; beyaz gelinlik yerine, “sari” denilen özel bir giysi giyer. Gelin evlilik törenine gelirken üzerine gündelik kıyafetler takar ve törenden sonra kocasının kendisi için hazırlattığı kıyafeti giyer.

  Bazı Hıristiyan kökenli zengin Hindu aileleri gelin arabasını çiçeklerle süslerler ve daha sonra arabanın önün yine çiçeklerle süslenmiş dev bir haç koyarlar. Gamalı haçın ortasına da 4 nokta koyarlar. "Svastika" denilen bu haçın 6 bin yıl kadar önce Batı Asya'da ortaya çıktığı ve daha sonrada Hindistan'a geldiği ileri sürülüyor. Bu haçın, Svastika Sarıskritçe'de "Mutlu hayat" anlamına geliyormuş. Gelin ve yakın çevreleri kınaya benzer bir boya ile elleri ve ayakları ince ince desenlerle süslenir. Daha sonra damat ve gelin hint müziğiyle kendi evlerine gönderilir. Bu arada Hindistan'da drahomanın da hayli yaygın halde olduğu belirtiliyor. Drahoma yüzünden çocukların oğlan olması için dua ettikleri ifade ediliyor. Ülkede bu nedenledir ki terk edilen çocukların çoğu kız olduğu görülebiliyor. Kız ailesi , kızın bakire çıkmaması gibi durumlarda erkek ailesi bir de "evlilik sonrası drahoması" talebinde bulunabiliyor.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  Hindistan da dışarıda daha oyun oynayan çocuklar erken yaşta evlendiriliyor.çünkü bu onlar için artık bir gelenek haline gelmiş. onların geleneklerine göre bir kadın köpekle bile evlenebiliyor. hindistanda insanlar ineklerle bile evlenebiliyor.
+ Yorum Gönder


hindistan evlilik yaşı,  hindistanda küçük yaşta evlilik,  En erken yasta evlenen ulke ve geleneklerı