+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Saatin günümüze gelene kadar hangi evrelerden geçtiğini biliyor muydunuz Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Saatin günümüze gelene kadar hangi evrelerden geçtiğini biliyor muydunuz
  Dünden Bugüne Saatin Bilmediğiniz Öyküsü Hakkında Bilgi

  Saatin nereden ne zaman geldiğini hiç bilmeyiz.Güneş saatleriyle başlayan ve kum saatlerine uzanan, yüzyıllar içinde çeşitli evreleri geride bırakan saat; günümüzde her biri teknolojinin ve sanatın bir araya geldiği "tasarım harikası" olarak nitelendiriliyor. Zaman içinde modadan etkilenen saatler; kuşaklar boyu aile yadigarı olarak saklandığı gibi müzayede salonlarının da en özel eserlerinden biri. İşte saatlerle ilgili sıkça duyduğumuz ama bilmediğimiz gerçekler

  saat.jpg


  * Kelime kökeni Latince İngilizce'de saate yani zamanı gösteren araca "clock" deniliyor. Sözcük Latince'de çan anlamına gelen "clocca" dan geliyor. Dilimizdeki "saat" sözcüğü ise Arapça kökenli.
  * Kum saati 14'üncü yüzyılda astronomlar ve filozoflar tarafından kullanılmakta olan kum saatlerinin ilk kez kimler tarafından geliştirildiği bilinmiyor. Osmanlı saatçilerine göre bu saati Hz.Yusuf, Gizre'de zindanda hapiste yatarken namaz vakitlerini belirlemek üzere icat etmişti.
  * İlk mekanik saat İlk mekanik saatin kullanımına M.S. 1300 yılından itibaren Avrupa ülkelerinde başlandığı biliniyor. Ancak başka bir söylentiye göre ilk mekanik saat Çinliler tarafından yapılmış. İlk saatlerdeki ağırlıklar yerçekimi tarafından çekiliyor, ağırlıklar dişlileri çekiyor, dişliler de göstergeyi harekete geçiriyordu. Bu saati kurmak için sık zaman aralıklarında ağırlıkları eski konumuna getirmek gerekiyordu.
  * İlk saat kulesi 1300 ve 1500 yılları arasında büyük saat kuleleri yapılmaya başlandı. Strasbourg Katedrali dünyada inşa edilen ilk saat kulesi. Prag'daki meşhur "astronomical" saatinin ise bir eşinin olmadığı söyleniyor. Söylentiye göre, mükemmel bir mekanizmaya sahip olan bu saati yapan saatçi ustasının gözleri, bu saatin bir benzerini yapmaması için kral tarafından kör edilmiş. Bunun üzerine saat ustası saatin çok önemli bir parçasını bozmuş ve bu saat yıllarca çalıştırılamamış. Yine bu saatin bir benzeri Vatikan'da bir katedralin duvarında bulunuyor.
  * Osmanlı'da saatçilik Osmanlı döneminde 19. yüzyılın ilk yarısında başlayan çağdaşlaşma hareketiyle birlikte saat kuleleri yapılmaya başlanmış. Osmanlı'ya bu geleneğin geç gelmesinin sebebi halkın namaz vakitleriyle Batılı saat sistemini bir türlü bağdaştıramamasından kaynaklanıyor.
  * Quartz'ın mucidi 1930 ile 1940 yılları arasında mekanik saat devrini sona erdiren bu buluşun mucidi, 1927'de ilk quartz saat prototipini Wargerçekleştiren Warren Marrison.
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  saat çeşitlerine örnek verecek olursak çeşitli milletler tarafından icad edilen güneş saati kum saati olarak gösterilebilir ilk mekanik saat ise çinliler tarafındna 1300 lü yıllarda bulunmuştur
+ Yorum Gönder


saat şekli,  tam saat,  SAAT ŞEKLİ,  saatin,  saat sekli