+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Patlayıcı Özelliği Olan Besin Maddeleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Patlayıcı Özelliği Olan Besin Maddeleri
  Patlayıcı Özelliği Olan Besin Maddeleri İle İlgili BilgiUn, günlük hayatın olmazsa olmazı ve yüzyıllardır kullanılan bir temel besin maddesi. Genellikle buğdayın ince toz haline getirilmesiyle elde edilir; çavdar, pirinç, kestane gibi maddelerden de üretilebilir.

  un nedir.jpg

  Patlayıcı özelliği olan bazı besin maddeleri vardır.Havadaki karbonhidrat miktarının (un da bir karbonhidrattır) 1 metreküpte 50 gramı aşması durumunda, tutuşmanın gerçekleşebilmesi için sadece iki şeye ihtiyaç kalır: Oksijen ve ısı. Çok küçük olan un taneler, uygun şartlar oluştuğunda anında tutuşur ve zincirleme reaksiyon gibi etrafındaki un tanelerini de tutuşturarak patlamaya yol açar.
  Evlerde unla uğraşırken böyle bir şeyin olması pek mümkün değil, çünkü bir metreküp havada 50 gram karbonhidratı bulmak pek kolay değil. Ama un fabrikalarında, en küçük bir dikkatsizlik bile fabrikada patlama olmasına yol açabilir!
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  ufaltılömış gıdalarda bu durum görülebilir aynı zamanda unlu gıdalar olması gerekiyor bunlar ufaltılmış un, karbonhidrat, tarzı gıdalar oksien hidrojen ve gerekli kıvılcım oluştuğunda yanma gerçekleşir
+ Yorum Gönder