+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Dünyanın en büyük yanardağı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Dünyanın en büyük yanardağı
  En Büyük Yanardağ Hakkında BilgiMauna Loa.jpg

  Bilindiği gibi Dünyanın En Büyük Yanardağı (Mauna Loa)
  Hacim ve alan açısından dünyada ki en büyük yanardağ olan Pasifik okyanusunda ki ABD'nin Hawaii adasında ki volkanın adı Mauna Loa.
  Mauna Loa 700.000 ve 1.000.000 aralığında bir yıl önce patlamaya başladı ve o zamandan bu yana sürekli büyüdü. Havaii adasının büyük bir kısmını kaplayan bu yanardağ günümüzde "Mauna Loa Güneş Gözlemevi(MLSO)" tarafından sürekli izlenmektedir.
 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Dünyanın en büyük yanardağı nerededir

  Texas A&M Üniversitesi’nden bir grup jeofizikçi Pasifik Okyanusu’nundibinde Dünya’nınen büyük yanardağını buldu. Japonya’nınbin beş yüz kilometre doğusundaki yanardağ deniz tabanından dört bin metre yükseliyorve altı yüz elli kilometre genişlikte bir alana yayılıyor. Dr. W. W. Sager önderliğinde yapılan çalışmanın sonuçları Nature Geoscience dergisinde yayımlandı
  Yanardağın saçtığı lavlar, akışkanlıkları yüksek olduğu zaman daha geniş bir alana yayılır. Patlamadan sonra lavlar soğuduğu zaman kalkana benzerbir görüntü ortaya çıktığı için akışkanlığı yüksek lav saçan yanardağlara “kalkan yanardağları” deniyor.Texas A&M Üniversitesi’nin kısaltması olan TAMU’dan esinlenerek Tamu Massif (Tamu Dağ Kitlesi) adı verilen kalkan yanardağ,tek bir kraterdensaçılan lavlar tarafından oluşturulmuş bilinenen büyük yanardağ oldu.
  Tamu Massif ’i oluşturan kayaların daha önceleri de volkanik olduğu biliniyor, fakat kayaların kaynağıolan lavların birkaç yanardağın püskürtmesiyle oluştuğu düşünülüyordu. Dağ kütlesinin birkaç kilometre derinine gönderilen sismik dalgalarla yapılan çalışmalar ise tüm lavların kaynağının tek bir yanardağ olduğunu gösterdi.Tamu Massif altıyüz elli kilometrelik genişliğiyle Mars’taki altı yüz yirmi beş kilometrelik genişlikteki Olympus dağından bile daha geniş bir alana yayılıyor. Daha önce Dünya’nın en büyük yanardağı olarak bilinen Hawaii’deki Mauna Loa’nın yayıldığı alan ise Tamu Massif’in yalnızca %15’i.

+ Yorum Gönder