+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Jaguarın anavatanı neresidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Jaguarın anavatanı neresidir
  Jaguarın Anavatanı Neresidir? Hakkında Bilgi
  Jaguar (Panthera onca), kedigiller (Felidae) familyasından ve Panthera cinsinin dört büyük kedisinden biri olan bir Yeni Dünya memelisidir. Diğer üç büyük kedi, Eski Dünya’nın kaplan, aslan ve parstır. Kaplan ve aslandan sonra en büyük üçüncü kedi olan jaguar Batı Yarımküresinin en büyük ve en güçlü kedisidir. Jaguar günümüzde Meksika’dan (bazen ABD’nin güneybatısında da görülebilir) Orta Amerika’ya ve Paraguay’ın güneyi ile kuzey Arjantin’e kadar dağılan bir alanda bulunmaktadır. Jaguar kelimesinin etimolojisi tam olarak belli değildir.

  jaguar-n-anavatan-1.jpg.

  Benekli kedi, fiziksel olarak daha çok parsa benzese de daha güçlü yapısı, davranışsal ve habitat özellikleri ile kaplana daha yakındır. Tercih ettiği habitat cengel olsa da, ormanlık araziden açık araziye kadar çeşitli alanlarda yaşar. Genel olarak su kenarlarında bulunur ve kaplanla birlikte yüzmekten hoşlanan kediler olarak dikkat çekerler.

  Jaguar genel olarak yalnız dolaşan, avını izleyip pusuya düşüren bir avcıdır ve avını seçerken fırsatçı davranır. Aynı zamanda ekosistemi dengelemek ve av türlerinin nüfuslarını kontrol altında tutmak konusunda önemli rol oynayan hem süper hem de kilit taşı avcıdır. Jaguar, diğer kedilere göre bile oldukça kuvvetli bir çeneye sahiptir.[1] Kuvvetli çenesi sayesinde zırhlı sürüngenlerin kabuklarını deler ve memeliler arasında sıra dışı olan bir öldürme yöntemi kullanır. Beyne ölümcül darbeyi indirmek için doğrudan avının kafa tasını iki kulağının arasından ısırır.
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  kelime anlamı pek yok jaguar denince iki şey akla geliyor birincisi aslan ve kaplandan sonra dünyanın en büyük kedisi diğeri bildiğimiz hindistan menşeili bir araba markasıdır
+ Yorum Gönder


jaguar,  jaguar resmi