+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Kefirin anavatanı neresidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Kefirin anavatanı neresidir
  Kefirin Anavatanı Neresidir? Hakkında Bilgi

  Kuzey Kafkasya
  Kefir, çok eski yıllardan beri özellikle Kafkasya bölgesinde yapılan, bugün ise Avrupa ve Amerika ülkelerinde ticari amaçla üretilen süt asidi ve alkol fermantasyonu yardımıyla yapılan köpüklü, koyu kıvamlı (yoğurt kıvamında), hafif ekşimsi bir Kuzey Kafkasya halklarına özgü bir içecek. Ayrıca kefir vücudu dinç tutar.


  Kefirin anavatanı1.jpg.

  Kefir, beyazım trak renkte, karnabaharı andırır biçimde ve genellikle bezelye veya fındık büyüklüğünde tanelerden oluşmuştur. Kefir tanesinde; Torula mayaları, Saccharomyces sp., Lactococcus spp., Lactobacillus spp.,Leuconostoc spp gibi mikroorganizmalar bulunur. Bunların faaliyeti sonucu süt asidi, etil alkol ve karbondioksit meydana gelir. Kefir tanesi içerisinde bulunan mikroorganizmalardan bazıları süt şekerini parçalayarak süt asidi oluştururlar ve süt pıhtılaşır. Mikroorganizmalardan bazıları ise karbondioksit ve etil alkol meydana getirirler.


  Fermantasyon sonucu kefir adı verilen hafif ekşimsi, köpüklü, alkollü ve yoğurt kıvamında bir süt içkisi ortaya çıkar. Kefir yapımında inek, koyun, keçi, manda sütleri yağlı veya yağsız olsun kullanılabilir. Eski Orta Asya'da çok kullanılan kefire, günümüzde bilhassa Kafkasya'da rastlanmaktadır.
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  kefirin anvatanı orta asyadır sağlıkçılar tarafından oldukça tercih edilen ve tavsiye edilen kefir son dönemlerde marketlerdeki yerini almıştır ve oldukça fazla tüketilmektedir
+ Yorum Gönder


kefirin anavatanı neresidir,  kefirin anavatanı