+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Zeytinin anavatanı neresidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Zeytinin anavatanı neresidir
  Zeytinin Anavatanı Neresidir? Hakkında Bilgi
  Zeytin (Olea europaea), zeytin giller (Oleaceae) familyasından meyvesi yenen Akdeniz iklimine özgü bir ağaç türü.

  Zeytinin anavatanı.jpg

  Zeytin,boylu bir çalı veya 10 metreye kadar boylanabilen, sık dallı, yayvan tepeli, her dem yeşil yapraklı bir ağaçtır. Geniş, kıvrımlı, yamru yumru bir gövdesi vardır. Ağaç yaşlandıkça, düzgün gri renkli gövde kabuğu giderek çatlar. Ağacın tacı (tepesi), yaklaşık olarak artan boy kadar her sene genişler. Uzun ömürlü bir ağaç dır, yaklaşık 2000 yıl kadar yaşayabilir. Verimli topraklarda taç açık ve asimetrik, verimsiz topraklarda ise daha yoğun ve yuvarlaktır. Sürgünleri gri renkli, dikensiz ve hemen hemen üç köşelidir.

  Mızraksı, çok kısa saplı, deri gibi sert yaprakları sürgünlere karşılıklı çiftler halinde dizilmiştir. Yaprakları basit, tam kenarlı ve kenarlar alt yüze doğru hafif kıvrıktır. Yaprağın boyu 20-86 mm, genişliği de 5-17 mm’dir. Yaprakların ucunda sivri bir çıkıntı bulunur. Yaprağın üst yüzü koyu gri-yeşil ve tüysüz, alt yüzü mavimsi gümüşi renkte ve beyaz sık ipeksi tüylerle kaplıdır.

  Baharın sonlarına doğru yaprakların koltuğunda seyrek salkımlar halinde açan, küçük beyazımsı-sarı renkli, kokulu çiçekleri vardır. Rüzgarların taşıdığı çiçek tozlarıyla döllenen çiçekler etli ve yağlı meyve verir. Meyve önce yeşil, olgunlaştıktan sonra da parlak siyah bir renk alır. Etli meyvenin içinde sert bir çekirdek vardır. Meyvenin etli kısmından ve çekirdeğinden elde edilen "yağı" bakımından çok değerli bir ağaçtır. Aynı zamanda ağacının çok heybetli ve estetik bir görünümü vardır. Odunu çürümeye karşı son derece dayanıklıdır.
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  şimdilerde çok pahalı olan bir meyve zeytin kuranda geçiyor adı demekki çok mübarek bir yiyecek Zeytinin anavatanı akdeniz iklimidir türkiye bu anlamda tüm dünyaya ihracat yapmaktadır
+ Yorum Gönder


zeytinin anavatanı neresi