+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Nargilenin anavatanı neresidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Nargilenin anavatanı neresidir
  Nargilenin Anavatanı Neresidir? Hakkında Bilgi
  Bir sigara çeşidi olan Nargile, Balkanlar, Orta doğu ve Güney Asya'ya özgü geleneksel bir tütün içme aracıdır. Kullanıcının bir hortum aracılığıyla sudan geçerek süzülen dumanı içine çekmesini sağlayan bir düzenek olan nargile, içim şekli ve adabı, yüzlerce yılda oluşmuş kullanım geleneği ile basit bir aletten fazlasını ifade etmekte olup, doğu kültürünün bir parçası haline gelmiştir.


  Nargilenin anavatanı.jpg.


  Nargile temel olarak 4 bölümden oluşur:

  Nargile: Nargile nin uzun gövdesidir. Boyun kısmı dar olmakla birlikte karın kısmına inildikçe çapı genişleyen, yapı olarak sürahiye benzeyen bir parçadır. Cam, metal ve seramikten yapılır.
  Lüle: En üstte bulunan, tömbekinin konulduğu delikli tabla dır. Gümüş, pirinç ya da bakırdan yapılmış, oymalarla süslü bir muhafaza ile çevrilidir. Üzerine köz konularak gerekli ısı sağlanır.
  Marpuç: Dumanı şişeden alan ve ağza ulaştıran bölümdür. Bu bölümde kullanılan hortumun iç kısmı koyun ve özel olarak ceylan derisinden yapılır.
  Şişe: İçinde dumanı filtre eden suyun olduğu ve fokur damaların geldiği bölümdür.

  Bunlar dışında nargilenin diğer elemanları ise şöyledir:
  Sipsi: Marpuçun ucuna takılan, dumanın içinden çekildiği küçük ağızlıktır. Tercihen kehribardan yapılır, fakat maliyet sebebiyle ve hijyenik açıdan, genelde tek kullanımlık olması sebebiyle, plastik olanları kullanılır. Mermer ya da gümüş olanları da mevcuttur.
  Tepsi ve rüzgarlık: Tepsi közden düşen külleri toplar, rüzgarlık ise közün sönmemesi ve tepsideki ve lüle deki küllerin etrafa savrulmaması için kullanılır.
  Tömbeki: Nargileye has, kurutulmuş tütünün ince ince kıyılmasıyla elde edilen tütündür.

  Nargilenin tasarımında İslam'ın etkisindeki sanatın derin izleri görünmektedir. Cami minaresini andıran ser kısmı bunu çok iyi simgelemektedir. Ayrıca ser kısmı genellikle çiçek ve yaprak desenleriyle süslenmekte ve bunlarda zaman zaman yaldız kullanılmaktadır. Marpuç kısmında ise genelde el dokuması olan kilim desenleri kullanılmaktadir
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  zararlılık açısında sigaradan farkı yoktur nargile deyince ince uzun bir hortum yardımı ile sudan geçen dumanın tatlandırılması ile ciğerlere dolması olayı nargile orta asya ve doğu anavatanı olarak bilinmektedir
+ Yorum Gönder


nargilenin anavatanı