+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Çayın anavatanı neresidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Çayın anavatanı neresidir
  Çayın Anavatanı Neresidir? Hakkında Bilgi
  Çay bitkisinin anavatanı ile ilgili tartışmalar günümüzde de sürmektedir. Çay, işlenmiş yapraklarının kaynatılmasıyla veya haşlanmasıyla içecek elde edilen bir bitki türüdür. Çay çalısının bilimsel ismi Lat. Camellia sinensis dir. Çay, çalının yapraklarının fermantasyonu, ısıtılması, kurutulması ve bazen diğer meyve veya bitkilerle karıştırılması sonucu hazırlanır. Türkiye'de çay, sadece Gürcistan sınırından başlayan ve Fatsa'ya kadar uzanan alan içerisinde yetiştirilebilmektedir.


  ay-n-anavatan-.jpg.

  Türkiye'de yaygın olarak çay, Doğu Karadeniz bölgesinden toplanan çay yapraklarından yapılan kırmızı renkteki içecek için kullanılır.

  Çayları birçok kritere göre sınıflara ayırmak mümkün olmakla beraber; üç temel çay çeşidi vardır. Bunlar, siyah çay, yeşil çay ve beyaz çaydır. Bunların dışında, yetiştiği bahçe, yaprak boyutu, işleme yöntemi, fermantasyon yöntemlerine göre de sınıflara ayırmak mümkündür. "Bitki çayı" terimi meyve ve bitkilerin işlenmesi ile elde edilen içecekleri kapsar. Kuşburnu gibi bitki çaylarında gerçekte çay yaprakları yoktur. Bazı bitkilerin aromaları çaylara eklenerek meyve ve bitki aromalı çaylar elde edilmektedir.
 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  çayın anavatanı rizedir dersek hata ederiz her şeyde olduğu gibi onunda çinden geldiği sanılmaktadır ama artık karadeniz bölgesi çayın ve kaliteli merkezi olmuştur
+ Yorum Gönder


çayın anavatanı,  çayın anavatanı neresidir,  yeşil çay yaprağı,  karadeniz çay resmi