+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Domatesin anavatanı neresidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Domatesin anavatanı neresidir
  Domatesin anavatanı


  Domatesin anavatanı Amerikadır. Domates (Solanum lycopersicum), patlıcangiller (Solanaceae) ailesinden, anavatanı Güney ve Orta Amerika olan, meyvesi yenebilen otsu bitki türü.


  domatesin-anavatan-neresidir.jpg.

  ABD'de 1893 yılında mahkeme sebzelerle birlikte saklanıp yenildiğinden onu sebze diye sınıflandırmıştır fakat gerçekte meyvedir. Domatesin ilginç bir tarihi vardır. Bolivya ve Peru'da yabani sarı renkli bir domates türü bulunmuş ve sonra Meksika'da yetiştirilip, Kristof Kolomb'un Amerika'yı keşfinden sonra Avrupa'ya gemilerle gönderilmiştir. İtalyanlar sarı renginden ötürü onu altın elma olarak adlandırdı, ama çok geçmeden kırmızı türleri ortaya çıktı. Domates Amerika'da ilk defa Thomas Jefferson tarafından yetiştirildi. Ama pek çok insan zehirli olduğuna inanarak yemeyi reddetti, ta ki 1900'e kadar. Uzun zaman önce, pek çok Avrupalı için aşk elmasıydı, çünkü insanları romantik yaptığına inanılıyordu.
 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Domatesin insanları mutlu ettiğine inanıyorlarmış.Bence çok saçma domates karnımızı doyuran salata ve yemeklerimize güzel lezzet katan bir sebzedir.
+ Yorum Gönder


domatesin anavatanı neresidir,  domatesin anavatanı