+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Gökkuşağı Neden Yuvarlak Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Gökkuşağı Neden Yuvarlak
  Gökkuşağı Niçin Yuvarlaktır? Hakkında Bilgi

  Yaptığımız araştırmalara göre; Su damlası ve yakıcı güneş. İşte gökkuşağı bunlardan oluşur. Atalarımız gökkuşağından çok korkarlardı. Onu Tanrıların elçilerinin geçmesi için yapılmış bir köprü olarak görüyorlardı. Yağmur ve güneş ile ilişkisi ilk olarak milattan önce 310 yıllarında Aristoteles tarafından ileri sürüldü. Günümüzde ise bir sır olmaktan çıktı.

  g-kku-a-2.jpgg-kku-a-.jpgg-kku-a-3.jpg

  Altından geçenin cinsiyetinin değişeceği veya yere değdiği noktada bir küp altın gömülü olduğu lafları sadece şakalarda kullanılıyor. Zaten gökyüzünde sabit bir gök kuşağı oluşmuyor. Herkesin bakış yönüne göre, gördüğü gök kuşağı farklı yerde oluyor. Gök kuşağının görüldüğü yere doğru gidilince görülebildiği sürece kişiye hep aynı mesafede kalıyor.

  Gökyüzünde gök kuşağı gördüğünüz vakit biliniz ki, o yağmur damlalarından oluşmaktadır ama güneş kesinlikle arkanızdadır. Güneşin paralel ışınları başınızın üstünden geçerek yağmur damlalarına çarparlar. Yağmur damlaları burada ışığı renklerine ayıracak bir prizma görevi görürler.

  Sarı gibi görünmesine rağmen güneş ışığı aslında beyazdır ve bütün renkler onun içindedir. Yağmur damlasının içine girince kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor renklere ayrışır. Mor renk çemberin içinde kırmızı ise en dışındadır.

  Yağmur damlası çocukken oynadığımız misket veya bilye gibi küresel saydam bir şekildedir. Güneş ışığı bu kendi tarafındaki yüzeyinden doğrudan içine girer. İçinde renklere ayrışır ve kürenin arka duvarına vurarak gerisin geriye yansır. Işığın damlanın ön yüzünden değil de arka yüzünden yansımasının nedeni içbükey, dışbükey mercek özelliklerindendir.

  Ayrışmış renkler, içbükey arka yüzden çeşitli açılarda yansımaları sonucu gözümüze sırayla dizili renklerden oluşmuş bir bant şeklinde görünüyorlar. Gök kuşağını görebilmek için Güneş, biz ve yağmur damlaları, muhakkak belirli bir açıda dizilmek zorundayız. Ama daha önemlisi milyonlarca yağmur damlasından yansıyan ışınların gözümüze geliş açıları mutlaka aynı olmalıdır ki biz gök kuşağını görebilelim.

  Yağmur damlalarından yansıyan ışınların gözümüzde odaklaşa bilmeleri için bir daire şeklinde dizilmiş olmaları gerekir. Aslında o bölgedeki bütün yağmur damlaları gelen ışığı renklere ayrıştırarak yansıtırlar ama sadece bir yarım daire içinde olan yağmur damlalarından yansıyanlar gözümüze odaklaşırlar.

  Biz de sadece o yağmur damlalarından gözümüze gelen renklerine ayrılmış ışınları görebildiğimizden gök kuşağını da yarım daire şeklinde görürüz. Bazen bir uçaktan veya yüksek bir dağdan baktığımızda gök kuşağını tam daire şeklinde görmemiz de mümkün olabilmektedir.

  Güneş ne kadar yüksekse gök kuşağı dairesi de o kadar aşağı iner. Bunun içindir ki yedi renkli gök kuşağını sabah ve akşam yağışlarından sonra daha çok görürüz.

  Genellikle fark edilmez ama gök kuşağı daima içice iki halkadan oluşur. İkinci kuşak pek dikkat çekmez. Bir ikinci zayıf kuşağın daha bulunmasının nedeni bazı güneş ışıklarının su damlasının iç yüzeyine bir kez değil iki kez çarpmaları dır. Böylece parlaklıklarını yitiren ışıklardan oluşan ikinci gök kuşağı zar zor görülür. Birinci kuşakta kırmızı renk şeridin en dışında iken ikinci kuşakta en içtedir. Diğer renklerin sıralamaları da terstir.
 2. Fatma
  Administrator

  Gökkuşağı bir doğa harikasıdır. Yağmurdan hemen sonra güneş ışınlarıyla ortaya çıkar. Çok uzun süre kalmaz. Yani aslında o rengarenk doğa harikası sadece yağmur damlalarıdır.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Gökkuşağı hakkında birçok yalan yanlış iddia mevcuttur. Bunlar arasında Gökkuşağı'nın altından geçen kişinin cinsiyetinin değişeceği, gökkuşağının ucunun gösterdiği yerde define bulunduğu vs. daha birçok batıl inanç mevcuttur. Bunların hepsi hayal ürünüdür ve gerçeklikle hiçbir alakası yoktur.
+ Yorum Gönder


gök kuşağı