+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Dalgıçların Vurgun Yemesi Nasıl Oluyordur?? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Dalgıçların Vurgun Yemesi Nasıl Oluyordur??
  Dalgıçlar Vurgun Yemesi Nasıl Oluyordur? Hakkında Bilgi


  İnsanlar yüzyıllardır su altına sadece zevk veya merak için değil, inci, mercan, sünger gibi şeyleri çıkarıp, geçimlerini sağlamak için de dalmışlardır.

  Dalgıçlar vurgun yemesi deniz seviyesinde hava basıncı l atmosferdir. İnsan vücudunun solunum ve dolaşım sistemi bu basınca ayarlıdır. Ancak suyun içinde, derine gittikçe, her 10 metrede basınç l atmosfer daha artar. 30 metre derinlikte su basıncı 3 atmosferdir, yani bu derinlikte vücudumuzun her santimetre karesine suyun yaptığı basınç, yüzeye oranla üç mislidir.

  Hiçbir gereç kullanmadan, 30 metre derinliğe inildiğinde, akciğer kapasitesi dörtte birine düşer, kan basıncı artar, vücut ısısı düştüğünden kalbin atış hızı artar, bilinç bulanıklığı başlar. Bu nedenle yardımcı gereç kullanmadan 30 metrenin altına inmek tehlikelidir.

  Ancak tüple dalışın da kendine özgü sorunları vardır. Derinde dış basıncın yüksek olmasından dolayı tüpten solunan havanın içindeki oksijen, azot gibi gazlar, dokulara daha küçülmüş bir hacimle dağılırlar.

  Eğer su yüzeyine süratle çıkılırsa, basıncın azalmasıyla bu gazlar da süratle genleşir. Oksijen dokularda kullanıldığından sorun yaratmaz, ama Özellikle azot gazı damarlarda süratle genleşerek, damar tıkanıklığı, akciğer yırtılması ve hatta felç gibi önemli vücut hasarlarına yol açar.

  Bu şekilde vurgun yiyenler, süratle basınç odalarına alınırlar. Burada tekrar vurgun yediği derinlikteki basınç verilir ve dengeli olarak azaltılır. Bir başka önlem de vurgun yiyeni, aynı derinliğe tekrar indirmektir.

  Vurgun yememek için yüzeye yavaş çıkmalı, hatta belirli derinliklerde beklenmelidir. İdeal çıkış hızı dakikada 20 metre olup, pratikte eğitmenler bunu dalgıç adaylarına 'yüzeye gelen en küçük bir hava kabarcığından daha hızlı çıkma' şeklinde öğretirler.
 2. Asel
  Bayan Üye

  Dalgıç resimleri


  dalg-resimleri1.jpgDalgıç resimleri2.jpg
+ Yorum Gönder


dalgıç,  dalgic,  dalgıçlarda vurgun olayı,  dalgıç resmi,  denizdeki dalgıçlarda vurgun olayı ,  denizdeki dalgıçların vurgun olayı