+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Kimler Polis Olabilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kimler Polis Olabilir
  Kimler Polis Olabilir Hakkında bilgi

  Öncelikle bunun hakkında kısa bilgiler değilde uzun bilgiler bulmanız gerekli ki iyice bir bilginiz olsun. En zorlu ancak en kutsal mesleklerden biridir polislik. günümüzde polis olmanın birden fazla yolu vardır. polis akademisi, polis koleji, polis meslek yüksek okulu ya da polis meslek eğitim merkezleri yoluyla polis olmak mümkündür.
  Hangi şartlar aranır: polis olmak için gereken şartların başında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

  -6 aydan fazla hapis cezası gerektiren suçlardan hüküm giymemiş olmak

  -yüz kızartıcı suçlardan, devlet ve anayasal sisteme karşı suçlardan hüküm giymemiş olmak gelir.

  -ayrıca emniyet teşkilatı tarafından belirtilen sağlık şartlarını taşımak gerekiyor; yüz ve kollarda herhangi bir iz ve dövme olmaması, renk körlülüğü olmaması, omurga eğriliği ya da omuz düşüklüğü, göğüste şekil bozukluğu, düz tabanlılık olmaması

  -bir eğitim kurumundan disiplin cezası sonucu atılmamış olmak.

  -bayanlarda boy sınırı 1.65 iken, erkeklerde polis olmak için gereken boy sınırı 1.67′dir.

  yaş sınırına dair gereken koşullar şöyledir;

  -polis kolejlerine 16,

  -polis akademilerine 22,

  -polis meslek yüksek okullarına kadınlarda 24-erkeklerde 26 yaşından büyük olanlar başvuruda bulunamazlar.

  -ayrıca polis meslek eğitim merkezlerinde eğitim alabilmek için gerekli olan üst yaş sınırı ise kadınlarda 27 iken, erkeklerde 29′dur.

  Polis kolejine nasıl girilir?

  polis kolejine 16 yaşını geçmemiş olanlar girebilir ve ilköğretim okulundan mezun olunduktan sonra başvurulur. başvurular şahsen yapılmalıdır. Türkiye’de sadece iki tane polis koleji vardır. bu kolejler Ankara ve Bursa illerindedir. polis kolejine girmek isteyen adaylar matematik, fen bilimleri, sosyal bilimler, ingilizce ve türkçe sorularından oluşan bir sınava tabi tutulurlar. polis kolejine giren öğrenciler 4 yıllık yatılı eğitimden sonra polis kolejinden mezun okullar ve buradan polis akademisine doğrudan geçiş yaparlar.

  Polis Kolejine alınacak öğrencilerde bedensel ve hormonal gelişim devam etmekte olduğundan; aşağıda verilen yaş-boy tablosuna göre değerlendirme yapılır.

  Yaş Erkek Boy (cm) Kızlar Boy (cm)

  13 yaşından gün almamış 139 144

  14 yaşından gün almamış 144 147

  15 yaşından gün almamış 151 151

  16 yaşından gün almamış 156 156

  17 yaşından gün almamış 160 160

  Polis Meslek Yüksek okuluna Nasıl Girilir?

  Polis Meslek yüksek okullarına lise mezunu olan ve polis olmak için gereken şartları taşıyanlar girebilir. 2 yıllık eğitimin ardından adaylar buradan polis olarak mezun olurlar. hukuk, anayasa ve polislikle ilgili dersleri alırlar. Polis meslek yüksek okulu mezunları mesleklerinde 6 yılı doldurduktan sonra sınava girerek bu sınavda başarılı olduktan sonra 9 aylık eğitimin ardından komiser olma şansına sahiptir

  Polis Akademisi’ne Nasıl Girilir?

  polis kolejinden mezun olanlar doğrudan girer. lise mezunları dilekçe, iki adet vesikalık fotoğraf, adli sicil kaydı, nüfus kayıt örneği ve herhangi siyasi bir partiyle ilişkisi olmadığına dair yazılı beyan belgeleri ve polis akademisi başkanlığı döner sermayesine yatırılan ücret makbuzu ile başvuru yapabilirler.
 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Polislik harika bir meslek ya. İlk okuldayken sınavlarına katılmıştım ama ailem izin vermediği için gidememiştim. Çok üzülmüştüm çünkü olmak isteğim meslekti. Şuan bilgisayar programcılığı okuyorum ama hiç bir zaman hayalimden vazgeçmedim vazgeçmeyeceğim. Allah'ın izniyle hayalimi gerçekleştireceğim. Sizler de ne olursa olsun asla hayallerinizden vazgeçmeyin.
+ Yorum Gönder


polis,  polis resmi,  polis resimleri,  POLİS,  polislik mesleği