+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Buz Tabakasının Su Yüzeyinde Kalması Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Buz Tabakasının Su Yüzeyinde Kalması Hakkında Bilgi
  Buz Tabakası Hakkında Bilgi

  Buz tabakası Bilinen tün sıvılar ısıları düştükçe büzüşür ve hacim kaybederler. Hacim azalınca yoğunluk artar. Böylece soğuk olan kısımlar daha ağır hale gelir ve batar. Peki ama su nasıl olur da bilinen tüm sıvılardan farklı şekilde davranır? Cevabı şu:
  Su +4 dereceye düşene kadar büzüşür fakat sonra birdenbire genleşmeye başlar. Donduğunda ise daha da genleşir. Bu nedenle suyun katı hali sıvı halinden daha hafiftir. Yani buz, normal fizik kurallarına göre suyun dibine batması gerekirken su üzerinde yüzer. Sonuçta 4 derecelik su en altta kalır. Daha yukarıda 0 derece, onun üstünde 2 derece şeklinde devam eder. Suyun yüzeyi 0 dereceye vararak donar ama sadece yüzeyi donmuş olur.
  Tüm diğer sıvılar gibi suyun da yoğunluğu soğudukça artsaydı -yani buz suyun dibine batsaydı-, okyanuslar, denizler ve göllerde donma alttan başlayarak yukarıya doğru devam edecekti. Böylece dünyadaki suların büyük bölümü dev birer buz kütlesi haline gelecekti. Böyle bir dünyanın sularında hiçbir canlı yaşayamazdı ve bu yüzden karada yaşamdan da söz edilemezdi.
  Suyun bu özel davranışı buz yüzeyin altında yer alan 4 derecelik suda canlıların yaşamını sürdürmesine izin vermektedir. Eğer su bu şekilde davranmasaydı dünya ölü bir gezegen olurdu. 2. BANGÜ
  Bayan Üye

  aslında hepimizin başına gelmiştir bir cam bardağa su koyduğumuzda şayet donmaya bıraktıysak belli bir zaman sonra donan bardak çatlar yani su genşleşir bu şekilde hacim artar
+ Yorum Gönder