+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Parmak İzi Ne Zaman Kullanıldı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Parmak İzi Ne Zaman Kullanıldı
  Parmak İzi Nasıl Ortaya Cıktı

  İnsanlar uzun sayılabilecek bir süreden beri parmak izlerinin değişik biçimlerde olduğunu bilmektedirler. Gerçekten de, Çinliler yüzlerce yıl parmak izinden çeşitli amaçlarla ve değişik şekillerde yararlanmışlardı.

  Fakat parmak izinin suçluların araştırılması ve bulunması bakımından bilimsel bir değer kazanması, geçmişin karanlıklarında kalmayan yakın bir tarihte başlamıştır. Parmak izinin suçluların teşhisi bakımından kullanılmasını ilk olarak öneren kimse,1880 yılında İngiltere"de Dr. Henry Faulds"dur.

  1892 de ünlü bir İngiliz bilim adamı olan Sör Francis Gatton,iki parmak izinin birbirine benzemediğini bilimsel bir gerçek niteliğiyle ortaya koydu. Parmak izi kayıtlarıyla ilk koleksiyonu yapan da aynı kişidir.

  İngiliz Hükümeti,Sör Francis Galton"un ortaya sürdüğü şeyle yakından ilgilendi ve suçluların parmak izlerinden araştırılıp bulunmalarını hedef tutan,bu doğrultuda çalışmalar yapacak bir komisyonun kurulmasını istedi. Söz konusu komisyonun üyelerinden biri olan Sör Edward Henry, sonradan ünlü İngiliz polis örgütü Scotland Yard"ın başına getirilmiştir.

  Sör Henry,parmak izlerinin alınması ve sınıflandırılması için bir sistem uyguladı. Sistemin uygulanması çok ağırdı. İki gurup parmak izinin karşılaştırılması dünyanın zamanını alıyordu. Oysa polis soruşturmalarında ve suçlunun bulunmasında zamanın nice önem taşıdığı herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

  Sör Henry"nin sistemine göre,bütün parmak izleri çizgilerin şekillenişine dayanan tiplere ayrılıyordu.Örnekte sabit noktalar arasında kalan kabarık çizgiciklerin sayılmasıyla bu parmağın her birini belirli bir guruba koymak olanağı vardır. Tam bir sınıflandırma için, 10 parmak bir ünite olarak kabul ediliyordu. Sistemin geliştirilmesiyle,parmak izleri dosyalanmağa başladı.

  Halen FBI arşivinde 100.000.000 parmak izi kartı bulunmaktadır
 2. ismail
  Devamlı Üye

  Bu işi ilk İngilizlerin yapması hiç şaşırtıcı değil.Ama bu ayrıntıyı fark etmek o dönemde büyük başarı bence gerçeği bu tür ayrıntıları insanın görmesi bazen normal gelse de dediğim gibi o günün şartlarını düşünmek lazım
+ Yorum Gönder