+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Gökyüzü Neden Mavi Renkte Görünür Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Gökyüzü Neden Mavi Renkte Görünür
  Gökyüzü Neden Mavidir

  Gökyüzünün mavi görünmesinin tek sebebi kırılma hadisesidir. Gökyüzünün mavi görünme nedeni yerküreyi çepeçevre saran hava tabakası, yani atmosferdir. Atmosferin bileşimindeki gazlar güneş ışığındaki mavi rengi diğer renklerden daha çok yansıttığı için gökyüzü mavi görünür
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Gün ışığının en kısa dalga boyları mavi rengidir ve bu dalgalar atmosfer de hemen yayılma özelliğine sahip oldukları için gökyüzü rengi mavidir. Ayrıca mavi rengi insanlara rahatlık ve huzur hissi verir bu yüzden bilim adamları bu rengin bununla bir alakası olup olmadığını araştırıyorlar.
 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Gökyüzü mavi rengiyle insana rahatlık ve huzur hissi verir. Aynı şekilde biliminsanları bile mavinin insan psikolojisi üzerinde olumlu etkiler bıraktığını söylerler. Peki, bizi rengiyle rahatlatan gökyüzünün rengi neden mavidir?
  Gökyüzünün mavi görünmesinin tek sebebi kırılma hadisesidir. Güneş ışığı atmosferde yol alırken gaz molekülleri ve toz parçacıklarına çarparak dağılır. Gün ışığının en kısa dalga boyu olan mavi ışınlar, atmosferde hemen dağıldığı için gökyüzü mavi görünür.Gün doğumu ve gün batımında, güneş ışınlarının yeryüzüne ulaşabilmesi için daha uzun yol almaları gerekir. Kısa dalga boyu olan mavi ışınlar atmosfer tarafından emildiği için sadece uzun yol alabilen kırmızı ışınlar gökyüzüne rengi verir. Dolayısıyla kızıl bir görünüm oluşur. Aynı şekilde tüm ışınlar aynı oranda dağıldığında da gökyüzünde grimsi bir renk oluşur

 4. Zeyneb
  Bayan Üye


  Bütün bunlar bir tek olan Yaratıcı'nın elinde olan imkanlardır mavi insana huzur ve refah verdiği vb. nedenlerden ötürü gökyüzünün rengi mavidir.

  Gökyüzünün mavi görünme nedeni yerküreyi çepeçevre saran hava tabakası, yani atmosferdir. Atmosferin bileşimindeki gazlar güneş ışığındaki mavi rengi diğer renklerden daha çok yansıttığı için gökyüzü mavi görünür.


+ Yorum Gönder