+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Görme Duyusundan Yoksun Biri Rüya Görebilir mi? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sen_AY
  Devamlı Üye

  Görme Duyusundan Yoksun Biri Rüya Görebilir mi?
  Görme Duyusundan Yoksun Biri Rüya Görebilir mi? Hakkında Bilgi
  Yaptığımız Araştırmalar göre öyle gösteriyor ki, doğuştan görme duyusu olmayan birinin rüyalarında görsel figürler yer almıyor.
  Bu kişilerin rüyaları görsel nesneler yerine yürüme duyusu, ya da mutlu olma hissi gibi günlük hayatta deneyimledikleri duygu ve duyulardan oluşuyor.
  Uzmanlar rüyalarda görsel figürler görebilmek için öncelikle bu deneyimi yaşamış olmak gerektiğini vurguluyor.
 2. Asel
  Bayan Üye

  Rüyalar Hakkında Bilgi


  Bilginler arasında hâlâ bir inceleme konusu olan rüya, insanların hayatında mühim bir rol oynadığı inkâr edilmez bir gerçektir.

  Rüya, her insanın tabiî bir ihtiyacı olan uyku esnasında, zihinde beliren birtakım düşünce ve hayallerden ibarettir. Rüyayı gören kimse, hakikaten bu hayal âleminde yaşadığını sanır. İnsanların uykuda gördükleri ve birbirine benzemeyen sayısız rüyalar, bazen vuku bulmuş olayların tekrarlanması, bazen olması arzu edilenlerin görülmesi gibi tabiî şekillerde olduğu gibi, saçma sapan, aklın alamayacağı anormal şeyler de görülür.

  Eski Yunan filozofu Heraklatyüs'ün rüya hakkında şu sözü meşhurdur: Uyanık olan insanlar için tek bir dünya vardır. Uykuda olanların ise her birinin ayrı âlemi vardır, onun içinde dönerler.

  Meşhur psikolog Freud: Rüya, uykunun bekçisidir. diyor.

  Rüya hakkında Batı bilginleri şu malûmatı veriyor:
  Rüyalar, uyanık iken geçen muhtelif olayların şuuraltı yankılanmasıdır. Başka bir tâbirle rüya günün tortusudur. Rüya ruhî hayatın mühim bir parçasıdır. Bir insanın bütün hayatı tıpkı bir ceviz kabuğu gibi bir rüya içine toplanabilir.

  Rüya, insanoğlunun kendini tanımaya başladıktan sonra hayal gücünü faaliyete geçiren ruhî bir olaydır.

+ Yorum Gönder