+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda İskambil Kağıtları Şekilleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. AGMEHMET
  Administrator

  İskambil Kağıtları Şekilleri
  İskambil Kağıtların Şekilleri İle İlgili Bilgi

  Aslında bu sorunun cevabını bir çok insan merak ediyor. Oyun kartlarının nerede ve ne zaman ortaya çıktığı tam olarak bilinmiyor. 7. ve 10. yüzyıllar arasında Çin'de ortaya çıktığı ve 13. yüzyılda Marco Polo tarafından Avrupa'ya getirildiği tahmin ediliyor. Hindistan'dan veya Arabistan'dan geldiğini ileri sürenler de var ama bugünkü şekilleriyle kullanılmalarının 14. yüzyıl Fransa'sına dayandığı kesin gibi.O tarihlerde, Fransa'da dört sınıf vardı ve iskambil kağıtlarındaki kupa, maça, karo ve sinek bu dört sınıfı temsil ediyordu. Kupa bir kalkanı andıran şekli ile asil sınıfı ve kiliseyi, maça bir mızrağın ucunu çağrıştıran şekli ile orduyu, karo ticari deniz işletmelerinin eşkenar dörtken kiremitlerinden esinlenerek orta sınıfı, sinek ise yonca yaprağına benzeyen şekli ile köylüyü temsil ediyordu. Bugün briç, poker veya benzeri oyunlarda, kupanın en değerli, sineğin ise en değersiz kart Olmasının nedeni işte bu sınıflamadır.

  Aslında bizde papaz adı verilen kartın adı İngilizce'de kral (king), kızın ise kraliçedir (queen). Vale veya oğlan için ilk zamanlarda düzenbaz anlamına gelen 'knave' kelimesi kullanılırken, günümüzde 'jack' ismi kullanılmaktadır. Yani yabancı kartlarda kral ve kraliçe evli iken, bizde biraz yaşlı görülerek krala papaz adı verilmiş, kraliçeye de 'kız' denilerek oğlana layık görülmüştür.

  Bazı ülkelerde oyun kartlarında değişik isim ve semboller kullanılmasına rağmen, en yaygın olanı Fransızların kullandıklarıdır. Fransızlar 'maça' şeklini mızrağa benzeterek 'pique' adını vermişlerdir. İngilizce'de ise aynı anlamdaki 'spades' kelimesi kullanılmaktadır. Her ne kadar bir kalkanı andırdığı için asil sınıfı temsil ettiği ileri sürülse de 'kupa' klasik bir kalp şeklidir. Bu nedenle Fransızlar ona 'coeur', İngilizler ise 'heart' adını vermişlerdir.

  'Karo' için Fransızca'da kare anlamındaki 'carreau' kullanılırken İngilizler elmas anlamındaki 'diamond'u tercih etmişlerdir. Bizim 'sinek' dediğimiz şekil ise çok açık üç yapraklı bir yoncadır. Fransızlar bu anlamdaki 'trefle' kelimesini kullanırlarken, İngilizler 'club' (kulüp) ismini kullanmışlardır.

  İşte bu nedenle briç oyuncuları 'maça'ya 'pik', 'kupa'ya 'kör', 'sinek'e de 'trefli' derler, zaten aslına uygun olan 'karo'yu da olduğu gibi kullanırlar. Birli, papaz, kız ve oğlan için kullanılan as, rua, dam ve vale isimleri de yine Fransızca karşılıkları As, Roi, Dame ve Valet kelimelerinden dilimize geçmiştir
 2. Asel
  Bayan Üye

  İskambil Kağıdını kim buldu


  iskambilkatlar1.png
  Oyun kağıdı 10. yüzyılda Çin’de geliştirildi. Bu kartlar, bildiğimiz zarların kâğıt üzerine uyarlanmış bir biçimiydi. Daha sonra yine Çinliler, ürettikleri başka kartlarla, değişik kart oyunları buldular. Bu oyunların çoğu, para ile oynanıyordu. Tu-shu-chi-c’eng Ansiklopedisi’nin altıncı cildinde şu şekilde bir bölüm vardır: “Liao Hanedanı’nın tarihine göre, İmparator Mu Tsung, Ying-li döneminin 19. yılında (M.S. 969), bakanlarım etrafına toplayarak onlara şu konuşmayı yaptı: Bir zamanlar dük Ch’ien’in evinde kâğıt oyunları oynanıyordu. Bir süre sonra, oyunda çıkan bir anlaşmazlık sonucu, Siao-ho, onu öldürdü. Sonra felaket, felaketi izledi. Şimdi görüyorum ki, bugünün hocaları ve devlet görevlileri, ellerinden oyun kâğıtlarını düşürmüyorlar. O büyük felaketten hiç ders alınmadı mı?” Çinlilere ait olan ve dünyanın en eski oyun kâğıdı olarak kabul edilen bir örnek, 1905 yılında Dr. A. von Le Coq tarafından Türkistan’da, Turfan yöresinde Sangim Vadisi’nde bulundu. Yanında bazı başka maddelerin incelenmesiyle, Uygurlar döneminden kalma olduğu anlaşıldı (11. yüzyıl). Boyu eninin üç katı olan bir kartın arkasında, etrafında siyah bir çerçeveyle çevrilen bir adam resmi vardı. Avrupa’da ilk oyun kartının nereden çıktığı kesin olarak bilinemiyor. Bu konuda yayınlanan en eski belge, Pipozzo di Sandro adlı bir kalyanın elyazması kitabı “Trattato del governo della famiglia”nın satırları arasında bulundu. 1299 yılında yazılan bu kitabın bir bölümünde, “Eğer o parayla kâğıt oyunu oynuyorsa; ona yaptığı şeyin kötülüğünü anlatmalısın” deniliyor. Bugüne ulaşabilen en eski oyun kâğıtları ise, Fransızlara aittir. Kral 6. Charles’ın Hazine Sorumlusu Charles Poupart, 1392 yılının Kraliyet Envanteri’ni çıkarırken şu notu düşmüş: “Ressam Jacquemin Gringonneur’a, yaptığı üç deste oyun kâğıdına karşılık olarak, Kral hazretlerinin emriyle 60 altın verildi.” Bu kâğıtlar, Kral’ın çıldırdığı şeklinde söylentilerin çıkmasına ve Kraliyet ailesinin kendisine kuşkuyla bakmasına sebep olmuştu. “Tarot” türü oyun kâğıtlarından 17 adedi halen Paris’ te Ulusal Kitaplık’ta muhafaza edilmektedir. Avrupa’nın en eski basılmış oyun kâğıtları ise, 1841 yılında Fransız antikacı M. Henin tarafından Lyon’da bulundu. M. Henin, satın aldığı eski bir kitabın arasında 10 adet oyun kâğıdına rastladı. Kahverengi bir mürekkeple ana çizgileri basılan bu kartların iç kısımları, sonradan renklendirilmişti. Uzmanlar tarafından yapılan inceleme sonucu, bu kartların 1440 sıralarında Provence yöresinde basıldığı anlaşıldı. “Piket” denilen bir oyunu oynamak için yapıldıkları da kuşkusuzdu. Bu kartlardan sekizi Britisih Museum’da, ikisi de Cincinnati’deki ABD Oyun Kartı Üretim Şirketi’ndedir. Arka yüzüne reklam basılan ilk oyun kartları da, 1700 yılında Londra’da bilgin ve matematiksel araçlar üreticisi Thomas Tuttle tarafından yapıldı.

  1813 yılında Leipzig Savaşı’nın anısına, Almanya’da ilk çift başlı kartlar basıldı. Destedeki papazlar, savaşı kazanan dört Müttefik ülkenin krallarını temsil ediyordu. Valeler ise, savaş alanında orduları yöneten mareşalleri canlandırıyordu Damlar da kralların eşleri Pomona, Flora, Dîana ve Ceres’ti. Çift başlı oyun kartları, 19. yüzyılın ortalarına kadar pek az kullanıldı.

  New York’ta, 1857 yılında Samuel Hart Co. firması tarafından bir Londra kulübü için basılan oyun kartlarının içine, ilk kez birer tane de “joker” konuldu.

+ Yorum Gönder


kart sekilleri,  kart şekilleri,  iskambil kağıtlarının isimleri ve şekilleri