+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Çevre Bilimi Forumunda Hazar Denizi Kurtulacak Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Hazar Denizi Kurtulacak
  Hazar Kurtulacak

  5 ülke Hazar Denizi'ni kirlilikten korunması amacıyla Türkmenistan'da masaya oturdu.

  Hazar Denizi'nin kirlilikten korunması için çalışmalar sürüyor.

  Bu amaçla imzalanacak protokolün hazırlanması için düzenlenen uluslararası görüşmeler, Türkmenistan'ın başkenti Aşkaabat'ta başladı.
  Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın "Kasp Eko" Projesi ve Avrupa Birliği'nin TASİS Programları'nca da desteklenen görüşmelere, Türkmenistan, İran, Azerbaycan, Kazakistan ve Rusya'dan uzmanlar katılıyor.
  Hazırlanan protokolle Hazar'ın kirlilikten korunması amaçlanıyor. Protokolün, gelecek yıl Kazakistan'ın başkenti Astana'da yapılacak toplantıda imzalanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor. 2. Zühre
  Devamlı Üye

  Hazar Denizi

  Hazar Denizi;
  Avrupa-Asya arasında yer alan dünyanın en büyük iç denizidir.

  Yüzölçümü 372.960 km2. Avrupa’nın güneydoğusunda, Kafkasların doğusunda yer alır. Kuzeyinde Rusya Federasyonu ve Kazakistan, doğusunda Türkmenistan, güneyinde İran, batısında Azerbaycan ve Rusya Federasyonu ile çevrilidir. Ortalama 1.200 km uzunluğunda, 300 km genişliğinde, deniz düzeyinden 28 m aşağıdaki iç denizin, tuzluluk oranı binde 13′tür. Kuzeye doğru derinlik 5 m’ye kadar iner. Başta Volga olmak üzere, Ural, Emba, Kura (kaynağı Kuzeydoğu Anadolu) ve Terek ırmakları tarafından beslenir; sularını dışarı akıtan bir kanalı ya da ayağı yoktur. Volga Irmağı üzerinde yapılan barajlar ve ırmağın sularının büyük ölçüde tarımsal sulama ve endüstride kullanılması sonucu, su düzeyinde 1930-1957 arasında 2 m’lik düşme görüldü. Kuzeydeki sığ kıyılar önemli bir balık ve hayvan üretimi yatağıdır. Okyanuslardan daha yüksek oranda sülfat bulunan gölün doğu kıyısında Karaboğaz Gölü adıyla anılan kıyı gölünde doğal sodyum sülfat yatakları vardır. Genelde ulaşıma elverişli olmakla birlikte, kuzey bölümü kışın donar. Volga deltası üzerindeki Astrahan’ın yanı sıra, demiryolu feribotuyla birbirine bağlı Bakü ve Krasnovodsk öteki önemli limanlardır. Bölgede çıkarılan petrol, bu limanlar aracılığıyla ülke içine dağıtılır. Benderşah, İran sınırları içindeki tek limandır.

+ Yorum Gönder