+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Çevre Bilimi Forumunda Su ve çevre bağlantısı nasıldır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Su ve çevre bağlantısı nasıldır
  Su ve çevre baglantisi  Benzeri her proje gibi GAP‘in da çok yönlü çevresel etkileri olacaktir. Herseyden önce etkilenecek olan insandir. GAP mevcut sulama ve enerji üretimi kapasitesi ile gerçeklestiginde, doga ve tarihsel-kültürel çevrenin yaninda bunlardan soyutlanmasi mümkün olmayan toplumsal yapi ve iliskiler üzerinde de önemli etkilerde bulunacak.
  Proje kapsamindaki barajlarin yapilmasiyla olusacak suni göller, basta iklim kosullari olmak üzere genel olarak ekolojik dengeyi etkileyecek ve önemli oranda degistirecektir. Iklim degisikligi basta insanlar olmak üzere bitki ve hayvan türleri üzerinde etkide bulunacak. Bazi hayvan ve bitki türleri yok olacak, yeni türler ortaya çikacak; nemli iklim kosullari yeni hastaliklar için uygun bir ortam yaratabilecek ve sularla bulasabilen hastaliklarin genis bir alana yayilmasi tehlikesi artacaktir.
  GAP kapsamindaki projelerin planlanmasi döneminde, TC‘nin ülkemizin tarihsel ve kültürel degerlerine düsmanliginin bir yansimasi olarak, ülkemizin sahne oldugu uygarliklardan arta kalan basta iki antik kentimiz olmak üzere zengin tarihsel ve kültürel degerlerimizin baraj sularinin altinda kalmasina neden olan projeler hazirlandi. Keban baraji sularina gömülen tarihsel ve kültürel mirasimizi yoketme çabalarina yeni halkalar eklendi.
  Ne var ki gelismeler bir yigin olumsuzluklari da kendileriyle birlikte gündeme getireceklerdir. Bütün bu ve benzeri sorunlar, GAP benzeri projeler için daha etüd ve plan asamasindayken yapilmasi gereken Çevresel Etki Degerlendirmesi (ÇED) konusunda halen de elle tutulur bir adimin atilmamasi nedeniyle, daha fazla taripkar olabileceklerdir. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Su olmadan hayat olmaz çünkü su hayattır. neden mi. bildiğiniz gib besin zincirinin en tabakasında bitkiler bulunmaktadır. bu bitkilerde su olmadan yaşayamazlar. o yüzden e alt tabaka olan bitkiler olmazsa bir üst tabakadaki canlılarda olmaz bu dünyada bir çevre oluşumuna neden olmaz
+ Yorum Gönder