+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Çevre Bilimi Forumunda Çevresel Etki Değerlendirmesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Çevresel Etki Değerlendirmesi
  Çevresel Etki Degerlendirmesi Hakkında


  Çesitli alanlarda gerçeklestirilen yatirimlarin çevreye özellikle olumsuz etkilerinin genis kesimlerin dikkatlerini çekecek sekilde artis göstermesi sonucunda, yatirimlara girismeden önce çevreye olasi olumlu-olumsuz etkilerin ortaya çikarilmasi için yol ve yöntem arayislarina girildi. Daha sonra sadece ekonomik yatirimlarla sinirli olmayan bir perspektif benimsenerek, genis bir alani etkileyen bütün projeler için bir ön çalisma anlaminda ÇED‘in yapilmasi uygulamasina geçildi.
  Çevre koruma hareketinin özellikle gelismis ülkelerde kazandigi yayginlik, hükümetleri basta ekonomik yatirimlar olmak üzere, çevreyi olumsuz etkileyebilecek projeler için ÇED uygulamasinda daha dikkatli davranmaya itiyor.
  Türkiye‘de bir yöntem olarak ÇED olgusu yenidir. Gerçi, insana önem veren her yönetim ÇED olgusunda önce de gereken sorumlulugu gösterebilirdi ve de göstermesi gerekiyordu. Fakat gelismeler bunun sadece lafla olmayacagini gösteriyor.
  Yatirim ve büyük kapsamli projelerin çevresel etkileri konusunda Türkiye-Kuzey Kürdistan genelinde de sorumsuz davranan ilgili yöneticiler, sorun ülkemiz olunca bu alandaki pervasizliklari daha da artiyor. Bunda, ülkemizin genel statüsü ve Türk devletinin ülkemizdeki beklentileri belirleyici olmaktadir. Kamu yatirimlarinin sektörel dagilimlarini ele alirken, devletin ülkemize genel bakisi bütün açikligiyla ortaya çikiyordu. Türk devleti, sadece yeralti ve yerüstü zenginlik kaynaklarinin talan edilmesi ve bunu uzun süreli kilacak politikalarla soruna yaklastigi için, ülkemizin içinde bulundugu geri biraktirilmislik çemberi iddia edildigi açidan bile kirilamiyor. Bu, kendini kalkinma adina yürürlüge konulan projelerde en açik bir biçimde gösteriyor.
 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Çevresel Etki Değerlendirmesi

  Yeni gelişme ve projelerin çevreye olabilecek sürekli ya da geçici potansiyel etkilerinin, sosyal sonuçları ve alternatif çözümleri de içine alacak biçimde analizi ve değerlendirilmesi. (Environmental impact assesment)

+ Yorum Gönder